'Türk Telekom'un özelleştirme sürecinde Türkiye 97,8 milyar lira zarara uğratıldı'

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Türk Telekom'un özelleştirme süreci ve sonrasında kamunun 97,8 milyar TL zarara uğratıldığını açıkladı.
Salı, 27 Ekim 2015 20:55

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul İl Başkanlığı'da basın toplantısı düzenleyerek Türk Telekom'un özelleştirilme sürecinde Türkiye'nin 97,8 milyar lira zarara uğratıldığını söyledi. Erdoğdu, ihale süreci ve sonrasında yapılan yolsuzlukları madde madde anlattı.

Erdoğdu, Türk Telekom'un Lübnan kökenli Hariri Ailesine 2005 yılında ihale edildiğini ve ihale sürecinde yolsuzluklar yapıldığını belirterek, 11,5 milyar dolara ihale edilen şirketin minimum değerinin en iyimser hesaplamalarla 40 milyar dolar olması gerektiğini söyledi. Bu süreçte üst düzey bir siyasetçiye Birleşik Arap Emirlikleri'nde 2,5 milyar dolar rüşvet verildiğini belirten Erdoğdu, "Bu iddia Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilmiş ve soruşturma başlatılmış. Ancak rüşvetin verildiği ülke olan Birleşik Arap Emirlikleri ile adli yardımlaşma konusunda bir anlaşma olmadığı için bu iddia ne yazık ki delillendirilememiş, yeterince araştırılamamıştır ve takipsizlikle sonuçlandırılamamıştır" dedi.

21 YILLIK ZARAR 97,8 MİLYAR LİRA 
Özelleştirme sonrası çalışanların da çok büyük mağduriyetler yaşadığını dile getiren Erdoğdu, sözlerini “Telekom özelleştirmesi ve sonrası yapılan yolsuzluklar ve kötü yönetimin Türkiye ekonomisine 21 yıllık zararı 97,8 milyar Türk Lirası olarak hesaplanmış, Bu rakamın bir kısmı devlete ödenmesi gereken paraların ödenmemesinden, bir kısmı halktan alınmaması gereken faizler, sabit ücretlerden bir kısmı da Telekom şirketinin rakipleri olan diğer şirketleri ezmesi sonucu elde edilen gelirlerdir" diyerek tamamladı.

ABONELER SOYULDU
Özelleştirmeden sonra Türk Telekom'un abonelerden fahiş sabit ücret alınmasına ve piyasa gereklerinin üzerinde fiyat yükselmesine göz yumulduğunu iddia eden Eroğlu, “Abonelerden haksız olarak alınan sabit ücretler sonucunda Hariri ailesine 2015 yılına kadar en iyi hesaplamalarla 11 Milyar Türk Lirası haksız kaynak aktarılmıştır. 2005-2015 mali tablo verileri ve pazar gelişmeleri dikkate alınarak yaptığımız tahminlerde bu tutarın 2026 yılına kadar 20 milyar Türk Lirasına ulaşması beklenmektedir" diye konuştu.

TÜRK TELEKOM AN İTİBARİYLE BATMIŞTIR
DHA'nın haberine göre, Telekom'un kamuya ait Türksat frekanslarını ücretsiz kullanımına Sayıştay'ın ısrarlı uyarılarına rağmen göz yumulduğunu anlatan Erdoğdu, şirketin şu anda borç batağında olduğunu ileri sürdü.

Erdoğdu sözlerini şöyle sürdürdü:

2005 yılında hemen hemen hiç borcu olmayan, 12 milyar varlığı olan şirketin 2015 yılı son mali tablosuna göre varlıkları sadece 6 milyar lira artmasına rağmen borcu 11 milyar lira artmış, öz kaynakları da 3,1 milyara erimiştir. Borç batağına sokulan Telekom 5 milyar lira faiz borcu ödemek zorunda bırakılmıştır. Şu gün itibariyle 15 milyar 224 milyon lira borcu vardır. Bunun üstüne yaklaşık 20 milyar Türk Lirası da şirketin ana hissedarı olan OGER Telekom, Telekom hisselerini rehin ederek borç yapmıştır. Bu yaklaşık 35 milyar borç demektir. Ve borç karşısında devlete ait olan 2026 yılında devredilecek olan teçhizat ve alt yapı rehin olarak verilmiştir. Telekom şu an itibarıyla batmıştır.