TKP: Kemal Türkler’i saygıyla anıyoruz...

Türkiye Komünist Partisi Kemal Türkler'in ölümünün 39'uncu yıldönümünde yayınladığı açıklamayla, 1980 yılında öldürülen işçi liderini selamladı ve yarın 10.30'da Topkapı Mezarlığı'nda yapılacak olan anma etkinliği için çağrı yaptı. Patronların kâr hırsının aydınları sendika liderlerini, devrimcileri hedef aldığını vurgulayan TKP, cinayetlerin sömürü düzeninin devamı için işlediğini anlattı.
soL - Haber Merkezi
Pazar, 21 Temmuz 2019 19:49

DİSK Kurucularından ve Türkiye Maden İş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler öldürülmesinin 39'uncu yılında yarın Topkapı Mezarlığı'nda anılacak. Türkiye Komünist Partisi  Türkler'i andığı açıklamada yarın 10.30'da Topkapı Mezarlığı'nda yapılacak olan anmaya çağrı yaptı.

TKP tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Kemal Türkler’i saygıyla anıyoruz...

Katledilişinin 39’uncu yıl dönümünde işçi önderi, sendika lideri, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’i saygıyla anıyoruz.

Türkler, sermaye sınıfının ve emperyalistlerin silahlandırdığı faşist tetikçiler tarafından katledildi. Türkler’in öldürülmesi işçi sınıfının örgütlülüğüne darbe olsun diye planlandı. Nitekim birkaç ay sonra 12 Eylül askeri darbesi bu gerçeği tescilledi.

Türkler’in kızı tarafından teşhis edilen katili Ünal Osmanağaoğlu, davadan zaman aşımı nedeniyle ceza almadı. 

Osmanağaoğlu’nun, ağabeyinin kimliği ile yerleştiği Avustralya’da yıllarca yaşadığını, orada bir uyuşturucu operasyonu sırasında yakalanıp 3 yıl hapis yattıktan sonra sınır dışı edilerek Türkiye’ye geldiğini, 10 yıla yakın bir süre serbest dolaştığını, bu sırada bir milli parkta işletmecilik yaptığını, 1999 yılında yakalandıktan sonra sadece katili olduğu 7 TİP’li genç için 7 kez ölüm cezasına mahkum edildiğini ve 13 yıl hapis yattıktan sonra AKP’nin 3. Yargı Paketi ile serbest kaldığını hatırlatmamız gerekiyor.

Ünal Osmanağaoğlu’nun kimliğini kullanarak yurtdışına kaçtığı ağabeyi Tamer Osmanağaoğlu ise 24 Haziran seçimlerinde MHP listesinden İzmir Milletvekili olarak seçilmiş ve meclise girmiştir. 

Bunlar tetikçilerdir. Ama onları yaratan bu düzendir. Patronların kâr hırsı nice aydını, sendika liderini, devrimciyi hedef almıştır. Cinayetler, katliamlar sömürü düzeni sürsün diyedir. 

Bu düzen değişecek. İşlenen hiçbir suç cezasız kalmayacak. İşçi sınıfı, tetikçilerle de, sömürücülerle de hesaplaşacak.

Bir kez daha Kemal Türkler’in anısı önünde saygıyla…

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ 

Kemal Türkler anma programı:

22 Temmuz 2019 Pazartesi

Yer: Topkapı Mezarlığı

TKP buluşma: Giriş kapısı, saat 10:30