Seren Serengil Özbek yardımcısını darp etti, polisler mağdurun şikayetini kabul etmedi

Seren Serengil ve erkek arkadaşı Mustafa Tohma hakkında, Özbekistan uyruklu yardımcıları Gulnoza Mamatova'yı koronavirüs denilerek darp ettikleri ve ormana bıraktıkları, avukatları Esennur Ezgi hakkında da bu kişiyi tehdit ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Mamatova'nın avukatı dilekçede, 'Şikayetle ilgili işlem yapmayan, isimleri bilinmeyen ancak müvekkilin gördüğümde tanırım dediği biri kadın 3 polis memuruyla ilgili de ayrı bir suç duyurusunda bulunulmuştur' dedi.
Cuma, 03 Nisan 2020 12:03

Seren Serengil ve erkek arkadaşı Mustafa Tohma hakkında, "koronavirüs korkuları nedeniyle Özbek asıllı yardımcılarını darp ettikleri ve ormana bıraktıkları, sosyal medya hesaplarından da başka birinin başına gelmiş gibi yansıtacak paylaşımlarda bulunduklarına" yönelik iddialar savcılığa taşındı.

Habertürk'te yer alan habere göre, Özbekistan uyruklu Gulnoza Mamatova'nın avukatı Ali Çezik tarafından Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Mamatova'nın Seren Serengil'in evinde ve yanında yaklaşık 2 aydır çalıştığı ve Türkiye'de oturma iznine sahip olduğu belirtildi.

Mamatova'nın, Serengil'in yanında 2 hafta çalıştığı, Serengil'in çalışma izni almaması üzerine işi bıraktığı ve Serengil'in başka bir yabancı uyruklu çalışandan memnun olmadığı için Mamatova'yı tekrar işe aldığı aktarılan dilekçede, "darp" ve "ormana bırakma" suçlarına ilişkin şunlar yer aldı:

'SAÇINDAN TUTULUP TEKMELENDİ'

"28 Mart günü saat 09.00 sularında şüphelilerin evde olduğu saatte müvekkil Mamatova, 'çok yorgun olduğunu, dinlenmeye ihtiyacı olduğunu, haftalık izin için dışarıya çıkacağını' belirtmiştir. Seren Serengil ise, 'Siz yabancılar yüzünden korona oluyoruz, hasta mısın bize bulaştırdın kaçıyorsun?' demiştir. Müvekkil, 'hasta olmadığını, böyle bir ithamın kırıcı olduğunu' belirterek 'işten ayrılıyorum o zaman' demiştir. Bunun üzerine Serengil, 'Siz hepimizi korona edeceksiniz' diyerek müvekkile saldırmış, saçından tutarak yere yatırmış ve tekmelemeye başlamıştır."

Dilekçede yer alan bilgiye göre Mamatova'nın çığlıklarını duyan, aynı evde yaşayan erkek arkadaşı Mustafa Tohma da odaya geldi. Bu arada Mamatova'nın darp nedeniyle yüzünden yaralandığı ve saçlarının yolunduğu belirtilirken, o anda eve ilaçlama şirketinden gelen kişilerin de olaya şahit olduğu aktarıldı.

POLİSTE ARAMA KAYDI VAR

Dilekçede, darp edilen Gulnoza Mamatova'nın bahçeye koşarak telefonundan saat 09.52'de 155'i aradığı, peşinden bahçeye koşan Mustafa Tohma'nın polisin arandığını görünce telefonu zorla elinden aldığı ve o anda telefon açık olduğundan 1 dakika 32 saniye kayıt oluştuğu söylenirken, Tohma'nın ardından Mamatova'yı zorla eve sokarak eşyalarını toplattırdığı, Serengil'in de odaya gelerek kendisine vurduğu dile getirildi.

Mamatova'nın eşyalarının parçalandığı, küfür ve hakarete uğradığı da söylenen dilekçede, Serengil'in "Bizi korona etmeden seni dağa bırakayım. Seni deport ettireceğim. Bu ülkede beni herkes tanıyor. Benim söz geçirmeyeceğim polis, hakim, savcı yok. Birazdan yapacaklarımı göreceksin" diyerek, eşyaların toplanmasına da izin vermeden Mustafa Tohma ile birlikte aracına bindirerek yola çıktıkları da belirtildi.

Omuzundan yaralanan Mamatova'nın Beykoz Ormanı'na götürülüp, arabadan çıkarıldığı, Tohma'nın zorla aldığı telefonunu da arabadan fırlattığı söylendi. Mamatova'nın arabadan atıldığı yerden bir saat yürüyerek yerleşim yerine yakın duraklara gelerek otobüsle, evine ulaştığı belirtildi.

'TEHDİT ETTİLER'

Gulnoza Mamatova'nın evine geldiğinde bayıldığı ve gece kendine gelip Mustafa Tohma'ya, "şikayetçi olacağına" dair mesaj yazdığı aktarılan dilekçede, "Bu mesajdan sonra başka bir numaradan kendisini şüphelilerin avukatı olarak tanıtan ve isminin Esennur Ezgi olduğunu belirten kişiden, mesajlar almaya başlamıştır. Bu kişi mesajlarında, 'çalıştığı kişileri şikayet etmesi halinde asıl suçlunun kendisinin olacağı, örgüt suçu işlediği, kendisini deport ettireceği, ellerinde kamera kayıtları olduğu ve 250 bin liralık dava açacağı' ifadelerinde bulunarak tehdit etmiş, müvekkilime şikayet etmemesi için baskı kurmuştur" denildi.

Dilekçede, olaydan sonra Seren Serengil'in Instagram hesabından, "Arkadaşlar tanıdığım bir ailenin evinde çalışan Özbek yardımcıları koronaymış, çalıştığı aile bireylerine geçirmiş. Evinizde yabancı varsa çıkarın ve işe almayın. İzne gönderdiğiniz zaman bunlar toplu evlerde kalıyorlar. Hepsine birbirlerine geçirmesi mümkün, çok dikkat edin. Sağlık raporu olmayan kimseyi işe almayın" diye paylaşım yaptığı da söylendi.

ŞİKAYETİ İŞLEME ALMAYAN POLİS MEMURLARIYLA İLGİLİ DE SUÇ DUYURUSU

Öte yandan Mamatova'nın ertesi gün darp raporu aldığı, bu raporla 29 Mart akşamı gittiği Paşabahçe Polis Merkezi'nde şikayette bulunmak istediği ancak oradaki polislerin şikayetle ilgili işlem yapmadığı öne sürüldü.

Polis merkezindeki biri kadın 3 polis memurunun, "Seren için şikayete gelecek kişi geldi" diyerek güldükleri ve Mamatva'ya, "Şikayet için yabancı uyrukluların 5 bin lira yatırmaları gerektiği" yönünde beyanda bulundukları anlatılan dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

"Müvekkilime, 'bu haliyle şikayet ederse deport etmeleri gerektiğini, hangisini tercih ettiğini alaycı ifadeyle sormuşlardır. Müvekkilim, 'deport edilmek istemediğini, o kadar parayı da bulamayacağını' beyan etmiştir ve şikayetiyle ilgili herhangi bir işlem yapılmadığından karakoldan ayrılmıştır.

Muhtemel ki şüpheliler müvekkilden önce karakola olayı haber vermişlerdir. Şikayetle ilgili işlem yapmayan, isimleri bilinmeyen ancak müvekkilin gördüğümde tanırım dediği biri kadın 3 polis memuruyla ilgili ayrı bir suç duyurusunda bulunulmuştur."

KORUMA KARARI İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Suç duyurusu dilekçesinde Mamatova'nın halen bu kişilerin tehdidi altında olduğu için İstanbul 1. Aile Mahkemesi'ne koruma kararı verilmesi talebinde bulunulduğu da belirtilerek, Serengil ve erkek arkadaşı Tohma'nın, "hakaret, birden fazla kişi ile tehdit, kasten yaralama, hürriyeti tahdit, mala zarar verme ve yağma" suçlarından, avukat Essennur Ezgi'nin de "görevi kötüye kullanma" suçundan yargılanarak cezalandırılması talep edildi.

Suç duyurusu dilekçesi, darp raporu, yolunmuş saç görüntüsünün olduğu fotoğraflarla birlikte savcılığa sunuldu.