Şaban Vatan: Asla yılmadım, yılmayacağım

Kızı Rabia Naz'ın ölümünün ardından davanın intihar denilerek kapatılmaması için büyük bir mücadele veren Şaban Vatan, tüm tanıkların yeniden dinlenmesi ve olay yeri incelemesi yapan polis hakkında soruşturma başlatılmasını değerlendirdi. Vatan, 'Neyle karşılaşırsam karşılaşayım asla yılmadım, yılmayacağım. Bir yerlere temas edersem, bir yerlere dokunursam adalet yerini bulur diye hep düşündüm' dedi.
Perşembe, 18 Nisan 2019 08:18

Rabia Naz Vatan soruşturmasında tüm tanıkların yeniden dinlemesi ve olay yeri incelemesi yapan polisler hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin baba Şaban Vatan'dan açıklama geldi.

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, hiçbir zaman yılmadığını, sesini çıkarmaya çalıştığını söyleyen baba Şaban Vatan, “Neyle karşılaşırsam karşılaşayım asla yılmadım, yılmayacağım. Bir yerlere temas edersem, bir yerlere dokunursam adalet yerini bulur diye hep düşündüm. Benim bir derdim de Rabi Naz gibi hayatını kaybeden diğer çocuk cinayetlerinin aydınlatılmasıdır. Fakat böyle durumlarda hemen yayın yasağı getiriliyor. Birileri devreye giriyor ve olayın üstünü kapatmak için her şeyi yapıyor. Normal ülkelerde bir cinayet işlendiğinde araştırılır. Ama nedense ülkemizde kamuoyu takip etmesin diye engeller konuyor. Takip edilirse, davanın arkasında durulursa bugün geldiğimiz noktaya gelinir” dedi. 

Vatan şöyle devam etti: “Aldığımız sonuç sadece bir basamak. Net sonuç isterim. Çünkü bir yıl bir dosya hiç kımıldamadan durmuşsa artık bir yıl sonraki durumda net sonuç isterim. Cinayet dosyalarında bir yıl, iki yıl, altı yıl sonra keşif yapılma durumu oluyor. Bizde de olaydan yedi ay sonra keşif yapıldı. Baskıyla, zorla yaptırdık. Bundan sonraki süreçte yine yılmayacağız. Adalet arayışına devam edeceğiz.”