Nükleer Karşıtı Platform: Nükleer santrallere ve silahlara hayır

Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri, Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atılmasının 70. yılı dolayısıyla, Beşiktaş'ta "Nükleer Santrallere ve Silahlara Hayır" eylemi yaptı.
Cuma, 07 Ağustos 2015 01:53

Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri üyeleri saat 19.00’da Beşiktaş’ta toplandı. Grup burada Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasını, 70. yılında protesto etti.

Platform üyelerinin yaptığı eylemde okunan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“70 yıl önce Japonya’nın karşı karşıya kaldığı nükleer saldırı nedeniyle Japon halkı pek çok hastalık ve genetik bozukluğa maruz kaldı. Halkımızın karşı çıkmasına rağmen AKPhükümeti Mersin ve Sinop’ta nükleer santral yapılması ısrarından vazgeçmemektedir. Bu ısrarın ardında ayrıntıları kamuoyuna açıklanmayan ikili ve kirli anlaşmalar vardır. Bu ayrıntılar içinde ülkemizin nükleer atıkların depolanacağı bir çöplüğe dönüşme riski ile nükleer silahlanma tehdidi de yer almaktadır. Rusya, Japonya ve Fransa ile yapılan iki anlaşmada da nükleer enerji üretiminin dışında uranyum zenginleştirilmesi çalışmalarını hedefleyen yani nükleer silah teknolojisine göz kırpan ek maddeler yer almaktadır. Hükümeti bir kez daha uyarıyor, nükleer enerji üretimi görüntüsü altında nükleer silahlanma sevdasından vazgeçilmesini ısrarla talep ediyoruz.”