Nihal Olçok'a soyadı tepkisi

Olçok ailesi adına yapılan yazılı açıklamada 15 Temmuz darbe girişiminde öldürülen Erol Olçok’un Nihal Olçok’tan 2013’te boşandığını belirtilerek ‘Nihal Hanım'ın 'Olçok' soyadını kullanmasına rıza göstermediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız’ denildi.
Perşembe, 05 Aralık 2019 15:47

15 Temmuz darbe girişiminde Boğaziçi Köprüsü’nde öldürülen Erol Olçok’un ailesi yazılı bir açıklama yaparak Nihal Olçok’un “kamuoyu ile paylaştığı beyanları”nın aileyi bağlamadığını söyledi. Aile açıklamasında Erol Olçok’un 2013 yılında Nihal Olçok’tan boşandığını belirterek “Nihal Hanım'ın 'Olçok' soyadını kullanmasına rıza göstermediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

Erol Olçok AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığıyla biliniyordu. Bir süredir "FETÖ" davalarındaki tahliyeler nedeniyle AKP'yi ve Erdoğan'ı eleştiren Nihal Olçok’un ismi son olarak Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partiye katılması haberiyle gündeme gelmişti.

Olçok ailesi adına yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Şehit Erol Olçok, Nihal Hanım'la evliliğini 2013 yılında anlaşmalı boşanma ile sonlandırmış ve boşanma 04.09.2013 tarihli mahkeme kararıyla kesinleşmiştir. Çocukları şehit Abdullah Tayyip, Cahar Şamil ve Emir Dursun'un velayetini Erol Olçok almış, şehadetinden sonra çocukların vasisi amcaları Cevat Olçok olmuştur.  Nihal Hanım, 30.11.2016 tarihine kadar kendi kızlık soyadı olan Süleymanoğlu'nu kullanmıştır. Söz konusu tarihten itibaren mahkeme kararıyla tekrar Olçok soyadını kullanmaya başlamıştır. Olçok Ailesi bu mahkeme kararına, Cahar Şamil ve Emir Dursun'un manevi zarar görmemesi adına bugüne kadar herhangi bir itirazda bulunmamıştır.

Ancak Nihal Süleymanoğlu'nun kamuoyu ile paylaştığı kimi sözlü ve yazılı beyanları, bu açıklamayı gerekli kılmıştır. Bu beyanlar, Olçok Ailesi tarafından tasvip edilmemekte olup Olçok Ailesi'ni bağlamamakta ve şehit Erol Olçok'un hayattayken benimsediği değer ve ilkelerle ters düşmektedir. Söz konusu beyanlar, sadece Nihal Hanım'ın şahsi görüşlerinden ibarettir. Kamuoyundan bu hassasiyeti dikkate almalarını istirham ederiz. Nihal Hanım, kızlık soyadı olan Süleymanoğlu'nu kullanarak şahsi görüşlerini ifade edebilir. Olçok Ailesi olarak, Nihal Hanım'ın 'Olçok' soyadını kullanmasına rıza göstermediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız."