Milletvekillerinin araçlarına trafikte geçiş üstünlüğü tanındı

TBMM Genel Kurulu'ndan sabaha karşı geçen düzenlemeyle milletvekilleri kendilerine trafikte geçiş üstünlüğü tanıdı. Buna göre milletvekili araçları kırmızı ışıkta geçebilecek, park yasağı gibi kısıtlamalara tabi olmayacak ve çakar takabilecek.
Cuma, 06 Aralık 2019 16:37

TBMM'de gece yarısı yapılan bir değişiklikle 600 milletvekilinin aracına trafikte geçiş üstünlüğü hakkı tanındı. Milletvekili araçları kırmızı ışıkta geçebilecek, park yasağı gibi trafik kısıtlamalarına tabi olmayacak, çakar da takabilecek.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre TBMM’de görüşülen torba yasa sabaha karşı 03.00 sıralarında kabul edildi. Görüşmeler sırasında tartışmalara neden olan geçiş üstünlüğü maddesi yeniden düzenlenerek Genel Kurul’dan geçti.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre sadece ambulans, itfaiye araçları, suç takibindeki güvenlik araçları ve koruması bulunan araçlar geçiş üstünlüğüne sahipken; geçiş üstünlüğünün sıralandığı maddenin kapsamına milletvekilleri de eklendi.

Milletvekili araçları kırmızı ışıkta geçebilecek, park yasağı gibi trafik kısıtlamalarına tabi olmayacak, çakar da takabilecek.