Meclisin mali 'tablosu': 150 vekil çift maaş alıyor!

7 Haziran seçimlerinin ardından "erken seçim" tartışmaları gündemi meşgul ederken, seçimlerin ardından meclisin açıklanan mali tablosuna göre, vekiller, seçildikleri gün itibariyle diplomatik pasaport, ödenek, yolluk ve tedavi haklarını kazandı. Milletvekillerinin 150’si hem emekli maaşı, hem de milletvekili maaşı alıyor.

TBMM yönetimi, 7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilenlerin "özlük hakları ve maaşlarıyla" ilgili tablo hazırladı. Önceki dönemlerden bu yana siyasete devam edenlerle, ilk kez seçilenlerin durumu, maaş açısından farklılık gösterdi. Ortak hakları ise sadece "diplomatik pasaport, ödenek, yolluk ve tedavi hakları" olarak sıralan vekillerin 150'si hem emekli maaşı hem de vekillik maaşı alıyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, meclisin açıklana mali tablosu şu şekilde:

ÜÇ GRUP VEKİL VAR
150 milletvekili; hem vekil maaşı hem de milletvekili emekli maaşı alıyor. Daha önceki dönemlerde siyaset yaptıkları için bu "hakka" sahip olan bu milletvekilleri, diğerlerine göre en "avantajlı" olarak biliniyor. Bu vekiller, 7 bin 500 lirası milletvekili emekli maaşı olmak üzere toplam 22 bin 500 lira aylık maaş alıyorlar.

ŞAŞKINLIK GEÇİREN EMEKLİLER
Diğer 400 milletvekililin statüsünde ise farklılıklar bulunuyor. Bunlardan 96’sının daha önce yaptıkları görevlerden emekli olarak Meclis’e girdikleri belirlendi. Bunların arasında eski merkez bankası Başkanı Dursun Yılmaz gibi kişiler de bulunuyor. Bu vekiller, Meclis’e geldiklerinde aldıkları emekli maaşları otomatik olarak kesildi. 15 bin lira civarında milletvekili maaşı alan bu vekillerin, milletvekili emeklisi sayılması için iki yıl beklemeleri gerekiyor. Bu süre normal takvime göre, 15 Haziran 2017’de doluyor. O tarihten sonra çift maaş almaya hak kazanacak olan bu vekiller, erken seçim olur ve yeniden seçilmezlerse, eski emekli maaşlarına geri dönecekler.

EN SIKILTILI, EN MERAKLI
Geri kalan 304 milletvekilinin büyük bölümünü gençlerin oluşturduğu bu gruptakiler, sadece milletvekili maaşı alıyorlar. Bu vekillerin önceden hak edilmiş emekli maaşı da bulunmuyor. Bu kişilerin hem prim, hem de yaş haddini doldurarak emekliliği hak kazanmaları gerekiyor. Erken seçim olması durumunda en büyük kaybı bu vekiller yaşayacak. Kasımda seçim olur ve yeniden seçilmezlerse, 5 aylık milletvekili maaşının ardından eski yaşamlarına dönecekler. Bunlardan yarısının ise geçen dönemlerde vekillik yaptığı ve milletvekili emekliliğini kıl payı kaçırağı biliniyor.