Levent Gök: MHP'nin, AKP'ye can simidi olduğuna herkes tanık oldu

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, ““MHP’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra AKP’ye her zaman bir cankurtaran simidi gibi yaptığı davranışlara hepimiz yakından tanık oluyoruz. Meclis başkanlığından tutun dün Meclis'teki araştırma önergesine başka konularda da her zaman MHP, AKP ile yakın işbirliği sergilemekten kaçınmıyor.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM’de basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, “Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Dolmabahçe’de okunan metnin bir mutabakat metni olmadığını söyledi. Çözüm sürecinin bitmesinin seçime birazda başkanlık sistemine karşı HDP’nin karşı duruşuna bağlı olduğunu ima etti, neler söylersiniz?” sorusu üzerine Gök, şunları söyledi:

“Türkiye’nin bu devasa sorunu AKP iktidarının kendi isteklerine göre konjonktüre göre biçimlendireceği kendilerinin isteklerine göre biçimlendireceği kendilerinin istediği gibi sonuçlandıracağı bir konunun ötesindedir, devası bir boyuttur. Bu konu tüm Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir konudur. CHP olarak başından beri AKP’nin izlediği bu politikayı Kürt sorunu politikasını yanlış bulduğumuzu, muhalefete bilgi vermeden kamuoyunu bilgilendirmeden kapalı kapılar ardında hem bir yandan ortaklıklar teşkil edeceksiniz ama işinize gelmediği zaman bunlardan sarfınazar edeceksiniz bunu kabul etmek mümkün değildir. Bu devasa sorunun çözüm adresi Kürt sorununun çözüm adresi TBMM’dir. Kamuoyu önünde şeffaf tüm partilerin katılacağı ortak bir komisyonla bu konunu çözümlenmesi konusunda CHP’nin görüşünün ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Yalçın Akdoğan bu sürecin mimarları arasında gösterilmiştir. Analar ağlamasın diye biz bu sürece girdik diyorsanız bugün niye o yoldan çıktığınızı analara anlatınız. Samimi değiller, kendi AKP’nin konjonktürel isteklerine göre seçime dönük hamlelerine göre böyle bir süreçte Türkiye’de feda edilemez. CHP Kürt sorununun çözümünü önemsemektedir ve bu sorunun mutlaka demokrasi insan hakları temel hak ve hürriyetler ve en ileri ülkelerde uygulanan en ileri fikirler ne ise o görüşler çerçevesinde çözülmesinden yanadır. Bu sorunun çözümünün AKP’nin ikircikli tavrına bırakılamayacak kadar biz değerli olduğunu biliyoruz ve bu sorunun çözümünün öneminide bilen bir parti olarak bu sorunu ancak CHP’nin çözeceğine ifade ediyoruz.” 

Başbakan’ın MHP ile de koalisyon görüşmelerinin devam ettiğini açıklamasının hatırlatılması üzerine Gök, “MHP’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra AKP’ye her zaman bir cankurtaran simidi gibi yaptığı davranışlara hepimiz yakından tanık oluyoruz. Meclis başkanlığından tutun dün Meclis'teki araştırma önergesine başka konularda da her zaman MHP, AKP ile yakın işbirliği sergilemekten kaçınmıyor. Bu onların kendi bilecekleri iştir. CHP’nin görevlendirdiği heyet AKP ile şu anda koalisyon olabilir mi olamaz mının arayışlarını sürdürüyor. Daha bir koalisyon müzakerelerine geçilmiş değildir. Ama MHP’nin bu ikircikli tavrı onları her zaman AKP ile yan yana itebilir.” şeklinde konuştu. 

Başka bir gazetecinin, “MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın olağanüstü toplantıyı HDP istedi ancak sayıları yetmedi, CHP imza verdi. CHP’yi koltuk değneği yapmakla suçladı. İfadelerini nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna Gök şu cevabı verdi:

 “CHP bağımsız bir parti, HDP’nin arayış sürdürmesi normal ama biz kendi kararlarımızı kendimiz alırız. Olağanüstü toplantı için 110 milletvekilinin imzası gerekmekte. CHP kendi içinde yaptığı değerlendirmede olağanüstü toplantıyı her siyasi partiden bağımsız olarak kendi kararını almıştır. CHP’nin alacağı her kararın arkasında başka bir arayış aramak yanlıştır. CHP kendi kararlarını kendisi alır. Ama MHP’nin dünkü oylamada oy verirken AKP sıralarından niçin el kaldırmıyorsunuz söylemlerinden sonra el kaldırmasını da Oktay Vural’ın kamuoyuna anlatmasını isterim. AKP’ye bağlı olarak nasıl oy kullandıklarını hepimiz gördük. Bu acziyeti kendilerinin anlatması gerekir. CHP, oyu kullanırken de kendi bağımsız iradesi ile kullanmıştır ama MHP kullanırken AKP’den bağımsız kullanmış mıdır kullanmamış mıdır onun açıklamalarını da kamuoyuna anlatmak kendi görevleridir.”[share on Facebook]   [share on Twitter]