Kurum'dan Dipsiz Göl açıklaması: İstemediğimiz bir süreç yaşandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Buzul Çağı'ndan kalma Dipsiz Göl'ün yok edilmesiyle ilgili 'İstemediğimiz bir süreç yaşandı' dedi. Kurum gölün eski haline getirileceğini öne sürdü.
Cuma, 22 Kasım 2019 17:16

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Doğal güzellik olarak hepimizin bildiği Dipsiz Gölü’müzle alakalı istemediğimiz bir süreç yaşandı. Buna ilişkin Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da talimatlarıyla Dipsiz Göl’ün eski haline getirilmesi için 4 maddelik bir eylem planı belirledik. Bakanlığımız, bakan yardımcımız ve ilgili genel müdürlüğümüzle olayı yerinde takip ediyoruz, valiliğimizle bu süreci yürütüyoruz” dedi.

Gölü eski haline getireceklerini öne süren Kurum, şunları söyledi:

“Göl kıyısındaki mikroorganizmaları yeniden canlandıracak ve aynı su seviyesini koruyacak şekilde su takviyesini doğal olarak buraya yapıyoruz. Bundan sonra izinsiz kazıların yapılmaması amacıyla da Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeliği’nde (ÇED) değişikliğe gittik. Bundan sonra Türkiye’mizin neresinde olursa olsun yapılacak kazılara ilişkin bakanlığımızdan ÇED raporu alma zorunluluğu getirdik ve yeni düzenlemeyle birlikte de doğal güzelliklerimizi koruma altına alacak, bilinçsiz define aramalarının da önüne geçmiş olacağız.”

İLGİLİ HABER