Hükümetten Fransa'ya 'arabuluculuk' tepkisi

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, 'YPG dahil Kürtlere destek garantisi verdik, Menbiç'e asker gönderilecek' diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamalarına ilişkin 'Terör örgütlerine destek olan, Türkiye’nin desteğini kaybeder' ifadelerini kullandı.
Cuma, 30 Mart 2018 10:53

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, asker göndereceğini açıklayan ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türkiye arasında arabulucuk yapmayı teklif eden Macron'a sosyal medya hesabından tepki gösterdi. 

Bozdağ'ın Twitter'da paylaştığı mesajlar şöyle: 

"Fransa’nın PYD/YPG/YPJ terör örgütlerine destek garantisi vermesi ve bu yöndeki açıklaması alenen teröre, terör örgütlerine ve teröristlere destektir. Terör örgütlerini meşrulaştırma çabasıdır. Türkiye’ye saldıran terör örgütleriyle açıkça işbirliği ve dayanışmadır.

Terör örgütlerini desteklemek/meşrulaştırmak, terör örgütleriyle işbirliği ve dayanışma kabul edilemez. Türkiye, terör örgütleriyle mücadelede kararlıdır. Terör örgütlerine destek olan, Türkiye’nin desteğini kaybeder. Terör örgütlerine dost olan, Türkiye’nin dostluğunu kaybeder.

Terör örgütleriyle Türkiye’ye karşı işbirliği ve dayanışma içine giren ve teröristlerle birlikte Türkiye’ye saldıranlar, teröristlerle aynı muameleyi görürler, teröristler gibi Türkiye’nin hedefi olurlar. Umarız Fransa, rasyonel olmayan böyle bir adımı atmaz.

Terör örgütlerinin dostluğunu Türkiye’nin dostluğuna tercih edenler ile Türkiye ile işbirliği ve dayanışma yerine terör örgütleriyle işbirliği ve dayanışma içine girenler; eninde sonunda dostları terör örgütleriyle birlikte kaybedeceklerdir."