Hasan Ferit Gedik davası: Sanıklar tekbir getirip avukatları ölümle tehdit ettiler

Hasan Ferit Gedik davasında sanıklar tekbir getirip avukatları ölümle tehdit ettiler.
Pazartesi, 16 Mart 2015 17:32

Anadolu Adalet Sarayı'nda bulunan 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, sanıkların saldırılarıyla geçti.

Öğle arasından sonra iddianamede "Allah herkese hayırlı cinayetler nasip etsin, polis-molis öldürmeyelim de, polis devletin bir adamı, devrimci öldürsek önemli değil" sözlerini sarf ettiği belirtilen örgüt yöneticisi Zafer Turan'ın ifadesinin savunmasının alınmasına geçildi.

Tutuklu sanık Zafer Turhan suçlamaları kabul etmediğini belirterek, "Mahallemizde legal ve illegal sol örgütleri gündemde kalabilmek adına halk nezninde haklı görünebilmek için bu tür iftiralarda bulundu bu durum tüm Gülsuyu halkınca bilinmektedir. Gülsuyu'nda kurulmuş bir korku imparatorluğu var. Senelerce yapmış oldukları zülme artık insanlar dayanamadı. Ailemiz dışarda mağdur, biz içerde. Kamuoyu üzerinde bir uyuşturucu çetesi vardır şeklinde bir algı yaratılmıştır" dedi. Hasan Ferit Gedik'in annesi ise "Onun için mi hayırlı cinayetler diyorsun" diye tepki gösterdi.

Sanık avukatlarından biri müşteki avukatlarına, "Siz zaten mesleği ayaklar altına aldınız, sabahtan beri bize katilin avukatları ellerinizde kan var" diyorsunuz. Bu söz üzerine sanıklar, avukatlarını alkış yağmuruna tuttu. Bir tutuklu sanık da müşteki avukatlarına, "Polise taş atanları savunuyorsunuz, bombacıları savunuyorsunuz, polislere canlı bomba gönderiyorsunuz. Karakol patlatıyorsunuz. Oğlunun eline silah verip Gülsuyu'na gönderenlere hesap sor" diye bağırdı. Sanığın bu sözü de uzun süre diğer tutuklu sanıklarca alkışlandı.

HEYET SALONU TERK ETTİ

Mahkeme Başkanı Mahir Merdun ise, "Bu şartlarda yargılama devam edilemez. Yargılama yapılacaksa birbirimize saygı gösterelim" dedi. Müşteki avukatlarından biri de masanın üzerine çıkarak sanıklara "Halk düşmanısınız" diye bağırdı. Bir sanık ise avukata küfretti. Karşılıklı olarak sözlü tartışmaların hararetlenmesi üzerine mahkeme heyeti salonu terk etti. Terk etmeden önce ise tutanaklara "Taraflar arasında duruşma salonunda tartışmaların devam etmesi taraflar ve tartışmaların devam etmesi nedeniyle yargılama yapma imkanı kalmadığından duruşmaların daha sonra belirlenecek başka bir günde yapılmasına karar verilmiştir" cümlelerini geçirdi. Mahkeme heyeti öte yandan duruşma salonundaki SEGBİS görüntülerinin HSYK'ya ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine hükmetti.

Mahkeme heyetinin duruşma salonunu terk etmesi üzerine devam eden sözlü tartışmalar sanıkların tekbir getirmesi ile iyice gerildi. Jandarma görevlileri sanıkları duruşma salonundan çıkarırken sanıklar ellerindeki pet şişeleri ve çakmakları müştekilere doğru fırlattı. Pet şişeler ve çakmakların havada uçuştuğu duruşma salonundan sanıklar tekbir getirirken çıkarıldı. Sanıkların bu sırada müştekilere yönelik el hareketi yaptıkları görüldü.