Halkbank Davasında önemli gelişme: Hakan Atilla tahliye mi oluyor?

Rıza Sarraf davasında yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tahliye olacağı iddia edildi.
Çarşamba, 26 Haziran 2019 08:11

Rıza Sarraf davasında yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tahliye olacağı iddia edildi.

Amerika'nın Sesi'nden (VOA Türkçe) Can Kamiloğlu'nun, Atilla’nın avukatlarından elde ettiği bilgiye göre, tahliye işleminin 19 Temmuz’da gerçekleşeceği iddia edildi.

TÜRKİYE'YE DÖNECEK

Atilla’nın avukatları, müvekkillerinin cezaevinden çıktıktan sonra bir süre göçmenlik ofisi yetkilileri tarafından sorgulanacağını belirterek, bu rutin işlemin ardından Atilla’nın Türkiye’ye döneceğini belirttiler.

Avukatlar Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, “Hakan Atilla'yla ilgili temyiz sürecimiz halen devam ediyor. Gerekli başvurular ve dilekçeler verildi. Şu anda üst mahkemeden bize gün verilmesini bekliyoruz. Sözlü bir duruşma yapılacak. Daha sonrasındaysa üst mahkemeden yazılı bir karar bekliyoruz. Tahliye günü 19 Temmuz ama yine de bir bürokratik süreç var. Amerikan göç idaresinin bir sınır dışı işlemi söz konusu. Bunun ne kadar süreceğini ve hangi tarihlerde olacağını bilmiyoruz ama yoğun bir şekilde takip edeceğiz. Müvekkilimizin suçsuz olduğuna inanıyoruz. Üst mahkemenin bu yönde bir karar alacağını düşünüyoruz” dedi.

Atilla’nın Türkiye’ye dönme koşullarının tam olarak "bir Amerikalı'nın ailesiyle birlikte arabasına binmesi" gibi olmayacağını belirten avukatlar, "Tam serbestlik kavramı tamamen Türkiye’ye geldiğinde gerçekleşecek. Bu sınır dışı işlemleri bizlerin hukuki olarak fazla müdahale edebileceği bir süreç değil. Rutin bürokratik işlemler. Onlar kendi bürokratik sistemleri içinde Hakan beyi Türkiye’ye geri gönderecekler” dedi.

İKİ İSİM SERBEST BIRAKILMIŞTI

Ayrıca geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesi yapmasının hemen ardından ‘FETÖ’ suçlamasıyla tutuklu ABD vatandaşı Serkan Gölge serbest bırakılmıştı. Dün de ev hapsinde tutulan ABD Konsolosluğu çalışanı Mete Cantürk serbest bırakıldı.