Figen Yüksekdağ'ın yargılandığı davada yeni gelişme

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devamına karar verildi.
Cuma, 19 Nisan 2019 19:34

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın “terör örgütü yöneticiliği”, “terör örgütü propagandası”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “suç işlemeye tahrik” iddialarıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmada tutuklu Yüksekdağ’ın avukatları hazır bulundu.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Yüksekdağ, konuşmalarının içeriğinde herhangi bir suç unsuru bulunmadığını söyledi. 

Konuşmalarında kullandığı ifadelerin siyasi üslubundan kaynaklandığını, aynı ifadeleri TBMM’de de kullandığını belirten Yüksekdağ, savunmasına şöyle devam etti:

“Benim konuşmalarımdaki tavrımı, tarzımı siyasi kamuoyu bilir. Bir siyasetçi olarak rekabet ettiğimiz, muhalefet ettiğimiz siyasi iktidar karşısında gerçekleri net, doğrudan, açık ve keskin bir biçimde ifade etmeyi kendi açımdan bir üsluba dönüştürdüm. Bu, benim üslubumdur. Bu, aynı zamanda siyasi karakteristiği ve ahlaki bir durumu da belirtir. Gerçekleri doğrudan ve açık bir dille ifade ederim. Yurttaşların bana verdiği vekalete layık olmak için cesaretli davranmak benim görevimdir. Konuşmalarımda herhangi bir çağrı, terör örgütü propagandası yok. Bu iddialar hukuk biliminin ayaklar altına alınmasıdır. Biz bunları söyleyemeyeceksek bu işi hiç yapmayalım.”

Sanık avukatları da siyasi faaliyetleri nedeniyle yargılanan müvekkillerinin anayasal haklarının ihlal edildiğini savunarak, suçlamaların somut unsurlara dayanmadığını belirterek tahliye talebinde bulundu.

Görüşü sorulan iddia makamı, Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme, duruşmayı 14 Haziran’a erteledi.