Figen Yüksekdağ: AKP, Türkiye toplumunun sırtındaki bir ağırlığa dönüşmüştür

HDP'nin seçim çalışmasını başlattığı Van'da düzenlediği bir toplantıda konuşan Figen Yüksekdağ, "Artık Türkiye ve bütün halkımız bu ağırlığı atmak istiyor. AKP hükümeti Türkiye toplumunun sırtındaki bir ağırlığa dönüşmüştür." ifadelerini kullandı.
Pazar, 19 Nisan 2015 14:33

HDP Van'da seçim çalışmasını bir toplantıyla başlattı. Bir otelde yapılan toplantıda konuşan HDP Van 1'inci sıra adayı Figen Yüksekdağ, kritik bir seçim sürecine girildiğini belirterek "Artık Türkiye ve bütün halkımız bu ağırlığı atmak istiyor. AKP hükümeti Türkiye toplumunun sırtındaki bir ağırlığa dönüşmüştür. Atılması gereken bir ağırlıktır. Türkiye toplumu bu ağırlığı atmayı başarabilirse, geleceğe daha zinde bakmayı da başaracaktır. Ülkenin Cumhurbaşkanını dinlediğiniz zaman ne diyeceğinizi şaşırıyorsunuz. Siyasi partilerle laf yarışına giren, tehdit, hakaret ve gerilim dilini hiçbir sakınca görmeden kullanan siyasi parti lideri gibi davranan bir Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız. Ne kadar çırpınırsanız çırpının nafile. Partimizin yükselişini engelleyemeyeceksiniz. Artık ok yaydan çıkmıştır, barajın kapağı aşılmıştır. Halkımızın önüne yüzde 10 barajını koymuş olabilirsiniz. Ama biz barajın kapaklarını çoktan aştık" ifadelerini kullandı.

Yüksekdağ, HDP'nin seçim barajının altında kalacağını düşünmediklerini vurguladığı konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Türkiye halkı HDP'yi barajın üstüne çıkarmış. HDP'ye yönelik şiddet içeren söylemlerin e anlama geldiğini Ağrı'da gördük. Biz bu zamana kadar soğukkanlılığımızı kontrolümüzü, duruşumuzu hiçbir şekilde bozmayarak yanıt verdik. Biz işimize bakacağız. Bizi zıvanadan çıkaramayacaklar. Bu nedenle HDP'nin barajın altında kalacağı demokratik ve doğal bir ihtimalin olmadığını düşünüyoruz. Ama zoraki bir biçimde antidemokratik saldırılar ve hükümet kaynaklı darbe girişimleri yaşanabilir. Ancak HDP barajın altında böyle bırakılabilir. Eğer barajın altında kalırsak bütün Türkiye bilsin ki bir sivil darbe yolu ile yapılmıştır. Hükümetin merkezinde durduğu bir sivil darbe yolu ile bu gerçekleştirilebilir. Bunun başka yolu da yoktur. Bu olursa siyasi irade hırsızlığının 7 Haziran günü yapılmış olması demektir. Gözü karamış aklı bulanmış bir saldırı girişiminde bulunmaları aynı zamanda kendi bindikleri dalı kesme anlamına geldiğini düşünüyorum. HDP'yi darbe, hile ve provakosyonlarla barajın altında bırakırlarsa bunu başarabilirlerse sadece HDP kaybetmez, kendileri de kaybeder. Türkiye'yi AKP hükümeti kendi eliyle seçim meşrutiyetini oratadan kaldırarak bir siyasi kaosa sürükler." şeklinde konuştu.