Erdoğan'ın 'erken seçim'i açıklamasının ardından, karar Resmi Gazete'de yayınladı

Hükümet kurmak için tanınan 45 günlük süre sona erdi, erken seçim süreci resmen başladı. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa gereği, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’ı kabul etti ve seçimin yenilenmesi kararını aldı. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamanın ardından, 'erken seçim' kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.
Haber Merkezi
Pazartesi, 24 Ağustos 2015 22:19

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa gereği, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’ı kabul etti ve seçimin yenilenmesi kararını aldı. Karar, Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

7 Haziran 2015 tarihindeki 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı seçiminin tamamlandığı 9 Temmuz 2015 tarihinden itibaren, Anayasada öngörülen süre zarfında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları görevlendirme akabinde, tüm siyasi partilerle gerçekleştirilen temaslara rağmen Bakanlar Kurulu kurulamamış, mevcut şartlarda da kurulamayacağı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, seçimlerin yenilenmesi kararının alınması zarureti hasıl olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın İsmet Yılmaz ile istişare ederek, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104. ve 116. maddelerinin kendisine verdiği yetkiye istinaden, Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar vermişlerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'la görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerin yenilenmesine karar vermesinin ardından "Cumhurbaşkanı Tarafından Verilen Türkiye Büyük Millet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine Dair Karar" Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.

Kararda, şu ifadelere yer verildi:

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Önce seçim kararı Resmi Gazetede yayımlanacak. Ardından Erdoğan, hükümeti kurması için bir milletvekilini görevlendirecek. Bu kişi de Ahmet Davutoğlu olabilir. Daha sonra oy oranlarına göre CHP, MHP ve HDP’den hükümete üye vermesi istenecek. Üye verilmemesi durumunda Meclis dışından da bağımsız kişiler hükümete atanabilecek ve 5 gün içinde geçici hükümet oluşturulacak.