Erdoğan cezaevinden kurtardığı Rıza Sarraf için ne demişti?

ABD'de tutuklanan ve 75 yıl hapsi istenen Rıza Sarraf'a ilişkin tartışmalar sürerken akıllara Cumhurbaşanı Erdoğan'ın Sarraf için söylediği "hayırsever biri" sözleri geldi. Erdoğan bakanlarını paraya boğan Sarraf için "Çantayla girdi, çantasız çıktı gibi bir yaklaşım olabilir mi? Böyle bir hukuk var mı? Belki o çantayla kitap falan götürülmüştür" ifadelerini…

Haber Merkezi

17-25 Aralık operasyon sürecinde AKP'li bakanları paraya boğduğu ortaya çıkan Rıza Sarraf tutuklanmış, Erdoğan "hayırsever" dediği Rıza Sarraf'ı savcıları ve mahkeme heyetlerini görevden alarak cezaevinden kurtarmıştı.

Erdoğan bununla da yetinmemiş Rıza Sarraf'ın el konulan 1 milyon TL, 800 bin avro ve 60 bin dolarını 55 bin liralık faiziyle birlikte geri verdirmişti.

O dönem gelen yoğun tepkilere ilişkin konuşan Erdoğan, "Rıza Sarraf'a ilişkin Altın ihracatı yapan bir zat. Ülkeye katkısının olduğunu biliyorum. Hayır işlerine girdiğini biliyorum" demiş Sarraf'ın AB ofisine çantayla girip çantasız çıkması ile ilgili olarak "AB ofisine çantayla girdi, çantasız çıktı" diyorlar. Teslim edilirken bir görüntü var mı? Sadece 'Çantayla girdi, çantasız çıktı' gibi bir yaklaşım olabilir mi? Böyle bir hukuk var mı? Belki o çantayla kitap falan götürülmüştür. Çantayla sakın bir yere girip çıkmayın. Malum, suç aleti oldu. Hele valizle hiç girmeyin" ifadelerini kullanmıştı.