'Diyanet İşleri Başkanı'nın kardeşi üniversiteye atandı' iddiası

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın İmam Hatip Lisesi mezunu kardeşinin üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı iddia edildi.
Pazar, 19 Ocak 2020 12:13

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kardeşi Metin Erbaş’ın İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu, görevli olduğu camiden kadrosu ve liyakati olmamasına rağmen üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı iddia edildi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a "Atama doğru mudur? Şahsın bu görevle ilgili eğitimi ve liyakati ne kadar uygundur?" diye sordu.

Ellerinde bu konuda kimi evraklar olduğunu söyleyen Adıgüzel'in Bakan Selçuk'a yönelttiği sorular şöyle:

  • Üniversitelerde araştırmacı kadrosu atamaları devam etmekte midir? Bu konuda en güncel mevzuat nedir? Ordu Üniversitesi dışında diğer üniversitelerde bu durumun benzer örnekleri var mıdır?
  • Metin Erbaş isimli şahsın Ordu Üniversitesi’nde araştırma kadrosuna atandığı doğru mudur? Araştırmacı olarak belirtilen görevin detayları nelerdir? Söz konusu şahsın bu görevle ilgili eğitimi ve liyakati ne kadar uygundur?
  • Öğretim üyeleri için ilan edilen kadrolara daha başvuru süresi dolmadan atanacak isimlerin önceden belirlenmiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Atanacak kişiler önceden belli ise, bu kadrolara başvuru yapılması için süre verilmesi sadece formaliteden ibaret değil midir?