DİSK'ten koronavirüse karşı acil önlem çağrısı

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, koronavirüs salgınına karşı işçilerin korunması için alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklama yaptı.
soL - Haber Merkezi
Cuma, 13 Mart 2020 14:39

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından yeni koronavirüsün (KOVİD-19) salgına dönüşme ihtimaline karşı işçilerin korunabilmesi amacıyla yeni önlemler alınması gerektiği açıklandı.

Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu imzalı açıklamada şöyle denildi:

İşçi sınıfının bu salgından korunması, ağır mağduriyetler yaşamaması ve halk sağlığı için alınması gereken ek tedbirler vardır. Başta Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere sorumluluğu olan tüm kurumları, işçilerin ve halk sağlığının korunması için alınması zorunlu olan aşağıdaki önlemleri ivedilikle almaya çağırıyoruz.

  • Okulların ve kreşlerin tatili süresince çalışan anne babalardan birine ücretli korona izni verilmelidir. Ücretli izin kararı gecikmeden alınmalıdır.
  • Hijyen ve ısınma bu virüsten korunmanın şartlarındandır. Her eve belli bir miktar içme suyu ve doğalgaz parasız olarak sağlanmalı, geçmiş borçlar nedeniyle su ve doğalgaz kesintileri yapılmamalı ve kesilmiş olanlar derhal açılmalıdır.
  • Korona virüsü özellikle yaşlı nüfus için hayati bir tehlike yaratmaktadır. Bu yaş grubunun daha iyi beslenerek korunabilmesi için, emekli maaşlarına belirli bir süre ek korona desteği verilmeli, emekli maaşları bu süre zarfında 3 bin liranın altında olmamalıdır.
  • 65 yaş üstü yaşlılık aylığı alan kişilere de ek korona desteği ödenmelidir.
  • Genel olarak çalışma yaşamında konuya dair alınması gereken önlemlerle ilgili olarak işçi, işveren ve hükümet tarafının bir araya geldiği Ekonomik Sosyal Konsey acilen toplanmalıdır.