Demirtaş: Türkiye için seçim hükümetinde yer alacağız

İzmir’de konuşan Selahattin Demirtaş, seçim hükümetinde yer almanın 6 milyon HDP seçmeninin hakkı olduğunu söyledi. Demirtaş, HDP’nin PKK’ye yaptığı çağrıların MHP’nin kınamalarından daha etkili olduğunu vurguladı.
Cumartesi, 22 Ağustos 2015 21:58

Partisinin İzmir Tepekule Kongre Merkezi'nde düzenlediği Barış Toplantısı’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim hükümetinde yer alacaklarını belirtti.

“HDP’nin var olduğu yerde barışı inşa etmek daha kolay olacak. Sadece ezilmişliğimizden yola çıkıp ortak gelecek kurduysak bunu Türkiye’ye kazandırmak hayli hayli mümkün. Yani ülkeyi HDP'lileştirmek. Birbirini seven, birlikte yaşamak isteyen, eşit kardeşler olarak gören toplumsal duyguyu inşa etmemiz gerekir” diyen Demirtaş, 7 Haziran seçimi sonuçlarının “tamamlanmamış bir zafer ve yürüyüş” olduğunu söyledi.

MHP’YE ‘ŞEREFSİZ’ YANITI

Demirtaş, buna rağmen HDP'nin siyasetten uzaklaştırılmak istendiğini öne sürerek sözlerini şöyle sürdürdü:

80 milletvekilimiz ile bu grubu parlamentoya taşımışken bundan rahatsızlık duyuyorlar. Siz renksiz, solmuş bir çiçek koyarsanız nasıl ortaya çıkar? İşte bu yüzden HDP’yi mümkün olsa ülkeden atmak istiyorlar. Bizi bir an önce siyaset sahnesinden çıkarmak istiyorlar. Ama 6 milyon oy vereni bu ülkeden atmayı başardınız peki bize gönül veren 50 milyonu ne yapacaksınız? Binlerce MHP'li, CHP'li seçmen bize 'Allah razı olsun' dedi. Hadi bize oy veren tırnak içinde 'şerefsiz', peki sizin seçmeninize ne diyeceksin? MHP'li seçmene ne diyeceksin? Oyunu MHP’ye vermiş, gönlünü bize vermiş olana ne diyeceksin? Bu kadar ucuz bir politikaya asla düşmeyeceğiz. Irkçı, faşizan politikalara asla teslim olmayacağız. Hep ötekini düşman ederek kendilerini güçlü kıldılar.

‘YAPTIĞIMIZ ÇAĞRILAR, MHP’NİN KINAMALARINDAN ETKİLİ’

Demirtaş, PKK'nin saldırılarına sessiz kaldıkları eleştirilerine ilişkin şunları kaydetti:

Yaptığımız çağrılar, MHP'nin kınamalarından daha etkilidir. Bizim yaptığımız barış çağrılarının Kandil'de etkisi vardır, olacaktır ama sizin yaptığınız kınamaların orada zerre kadar karşılığı yoktur. Siz sadece şov yapıyorsunuz, tabana sıcak mesajlar vermeye çalışıyorsunuz. Biz gerçekten savaşı ve ölümleri durdurmaya çalışıyoruz. Hakiki, gerçekçi bir iş yapıyoruz. Çünkü bizim yapacağımız bütün barış faaliyetlerinin Kandil'de de, Ankara'da da etkisi olur.

‘SEÇİM HÜKÜMETİNE GİRECEĞİZ’

Demirtaş, seçim hükümetine girmenin HDP seçmeninin hakkı olduğunu belirterek şunları söyledi:

Biz seçim hükümetine gireceğiz, HDP olarak görev alacağız. Bu AKP ile koalisyon değildir elbette. AKP'liler, bundan çok rahatsızlar, dikkat edin. Gece gündüz savaş isteyen, iç savaştan bahseden 'Köklerini kazıyın' diye çağrı yapan MHP ile koalisyon kurmaya can atıyorlar, ama gece gündüz barış için uğraşan HDP'yle zorunlu hükümette olmak bile ağırlarına gidiyor. Neden? Çünkü bizim bakanlarımız, barışı savunacak, savaşçı yüzleri teşhir olacak. Çünkü bizim bakanlarımız gece gündüz kardeşliği inşa etmek için eşitliği, adaleti savunacak, onların ne mal olduğu ortaya çıkacak. Bu yüzden bizimle aynı hükümette yer almak istemiyorlar. Şunu söylüyorum, bu bize oy vermiş 6 milyon insanın hakkıdır. 3 bakanlık düşüyorsa, 3 bakanlık. Seçim hükümetinde sizin için, Türkiye için yer alacağız. O bize verilmiş bir lütuf falan da değildir, anayasal hakkımızdır. Nasıl aynı ülkede yaşıyorsak, aynı hükümette de görev alacağız.