Davutoğlu: O pis kokulu Türkiye gitti, mis kokulu Türkiye geldi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre ve Altyapı Projeleri toplu açılış töreninde konuştu. "O pis kokulu Türkiye gitti, mis kokulu Türkiye geldi" dedi.
Arşiv
DHA
Perşembe, 09 Nisan 2015 15:58

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre ve Altyapı Projeleri toplu açılış töreninde konuştu.

'KALICI İŞLER YAPTIK'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Davutoğlu, "Afaki yorumlar dinleyeceksiniz bugünlerde. Birçok siyasi liderler çıkacak, ulaşılması güç hedefler sunacak. Biz bunu yapmayacağız. Biz kısa vadeli popülist politikalara yönelmedik, kalıcı işler yaptık. Hayali vaatlerde bulunan Kılıçdaroğlu zihniyetini yani eski Türkiye zihniyetini siyaset mezarlığına gömdük" dedi.

'O PİS KOKULU TÜRKİYE GİTTİ, MİS KOKULU TÜRKİYE GELDİ'
Davutoğlu, 1990'yı yıllara değinirken o dönemde İstanbul'da pis kokular sebebiyle bazıları evlerini ucuz fiyata satmak zorunda kalıdıklarını anlatırken, "O pis kokulu Türkiye gitti, mis kokulu Türkiye geldi. Aradaki fark bu" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yolsuzluklarla ve şehirlerden fiziki olarak pis kokular geldiğini ifade ederek "Hala İstanbul'da hem 1994 öncesi, hem de 1994 sonrası İstanbul vardır. Türkiye'de ise hem 2002 öncesi Türkiye vardır, hem de 2002 sonrası Türkiye vardır. Bunu 2002 öncesine döndürmeye de kimsenin gücü yetmeyecektir. İnsan odaklı, çevre ve şehir odaklı yeni bir Türkiye'nin inşası vardır. Bugün devreye soktuğumuz bütün bu hizmetler şehir kültürü ve çevre bilincinin hayata yansımasının ürünleri. Son 13 yıl içinde çevre için büyük çalışmalar yaptık. Yapmaya devam ediyoruz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümetin haziran direnişi sırasında ağaca karşı duyarsızmış gibi propaganda yapıldığını ifade ederek "Biz 3.5 milyar fidandan bahsediyoruz. Türkiye'de, inşallah en kısa zamanda dünyadaki her insan için bir ağaç hedefliyoruz. 7 milyar ağaca yürüyeceğiz inşallah. Toprak yanında suyu da koruma altına aldık. Bu havza koruma eylem planları çevresinde suyu gelecek nesillere aktarmak için çabalarımızı sürdüreceğiz. Son 13 yılda atık su arıtma sayısı 6 katına çıktı. Böylece yeraltı sularımızın kirlenmesini önlüyoruz" dedi.