Ceren Damar'ın katilinin suç duyurusu kabul edilmedi

Katil Hasan İsmail Hikmet'in duruşmayı takip eden stajyer avukat Y.G. hakkında 'Savunma hakkımı kısıtladı' gerekçesiyle yaptığı suç duyurusuna savcılık 'İddialar soyut diyerek' takipsizlik kararı verdi.
Pazartesi, 24 Şubat 2020 12:15

Akademisyen Ceren Damar cinayetinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Hasan İsmail Hikmet'in, müşteki avukatlarına yönelik yaptığı şikayetler sonuçlanmaya başladı. Hikmet'in duruşmayı takip eden stajyer avukat Y.G. hakkında 'Savunma hakkımı kısıtladı' gerekçesiyle yaptığı suç duyurusuna savcılık 'İddialar soyut diyerek' takipsizlik kararı verdi.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Ankara'da Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019’da üniversite yerleşkesindeki odasında sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından tabancayla vurulduktan sonra 17 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanık avukat Vahit Bıçak’ın savunması ve açıklamaları tartışma yarattı. Bıçak, 21 Şubat’taki duruşmada aralarında Damar ailesi, avukatları ve duruşma salonunda bulunan bazı izleyiciler dahil 250 kişi hakkında şikayette bulunduğunu açıkladı ve şikayetlerin devam edeceğini bildirdi.

Soruşturma dosyasına göre sanık Hikmet, duruşmayı izleyen stajyer avukat Y.G. hakkında 'Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Hikmet, suç duyurusunda, "Y.G.’nin hem kendisinin savunma hakkına müdahale ettiğini hem de avukatının savunma görevini yerine getirmesini engellediğini" iddia etti.

Stajyer avukat Y.G. de yazılı olarak verdiği savunmasında, "Ankara Barosu’nun TODAM görevlendirmesiyle duruşmada izleyici bölümünde duruşmayı takip ettiğini, duruşmaya herhangi bir dahlinin olmadığını, herhangi bir söz de almadığını" belirtti.

Savcılık Hikmet’in şikayetinde takipsizlik kararı verdi. 28 Ocak tarihli kararda "Her ne kadar şüpheli hakkında adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçundan soruşturma başlatılmış ise de şüphelinin atılı suçu işlediğine dair soyut iddia dışında delil elde edilmediği anlaşılmıştır” denildi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Hikmet’in, Damar ailesi adına davayı takip eden 26 avukat hakkında yaptığı suç duyurusuna ilişkin soruşturma ise devam ediyor.