BHH Adana yola çıktı

Birleşik Haziran Hareketi Adana Forumu yoğun bir katılımla yapıldı.
soL - Adana
Cumartesi, 29 Kasım 2014 17:13

Seyhan Kültür Merkezi'nde Haziran Direnişi'ni anlatan bir videonun gösterilmesiyle başlayan etkinlikte Haziran Direnişi'nde devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler adına saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından divan adına söz alan Gülizar Durmaz, forumun işleyişi hakkında bilgi verdikten sonra Birleşik Haziran Hareketi'nin yayınladığı deklarasyonu okudu. Açılış konuşmasından sonra söz alan TMMOB Eski Genel Başkanı Kaya Güvenç, forum çalışmaları sırasında Adana emniyetinin hukuksuz tavrını eleştirerek AKP'nin Birleşik Haziran Hareketi'nden korktuğunu ve bu korkularının da doğal olduğunu söyledi. Eşitlikçi, kamucu, laik bir düzen için yola çıktıklarını söyleyen Güvenç sözlerine "Karanlığı aydınlığa dönüştüreceğiz" diyerek son verdi.

Kaya Güvenç'ten sonra söz alan Mahir Ulaş Özdemir, Gezi Direnişi'nin solun yeniden ayağa kalkması için bir fırsat olduğunu belirtirken, TMMOB üyesi Sercan Şahin ise Hopa, TEKEL, ODTÜ direnişlerinden bahsederek AKP hükümetinin mutlaka yıkılacağını söyledi. Adana Demirspor taraftarı Behzat Ata, "Haziran Direnişinde sokağa çıkan, bu yeni rejime teslim olmayacağını gösteren emekçi kentli taraftarlar için Birleşik Haziran Hareketi'nin büyük bir umut olduğunu düşünüyoruz. Şimdi bu umudu yaşamın her alanında olduğu gibi futbolda, tribünde sporun her dalında yaymanın tam zamanıdır." dedi.

Üniversite öğrencisi Dilan Arpa, "Bu forum gezi direnişinin halen devam ettiğinin göstergesidir. BHH buraya bir ideolojik hat çakmalıdır. Yurtseverliğin, aydınlanmacılığın peşinden koşan bir hareketin ideolojik hattı ancak sosyalizmdir." dedi

Forumda söz alan inşaat işçisi Recai Gerçe, "AKP hükümetinin bir inşa değil yıkım hareketi yaptığını görüyoruz. Yüzlerce insanın ölümüne şahit oluyoruz. Patronlar bizim çalışma koşullarımızı umursamıyor, görmüyor. Bunlara karşı meclislerde örgütlenmek zorundayız." dedi.

Öğretim üyesi Elife Hatun Kılıçbeyli, AKP'nin her alanda olduğu gibi eğitim alanında bir yıkım süreci gerçekleştirdiğini belirterek, "Fransızların 225 yıl önce verdikleri hak ve özgürlük mücadelesini biz de vermeliyiz." dedi.

Araştırma görevlisi Burak Öztarnacı, "Emekçilerin olduğu her mahallede Birleşik Haziran Hareketi örgütlenmek zorunda. Forum bu anlamda önüne somut hedefler koymalıdır." dedi.
KESK üyesi Muhammet Bakır, AKP'nin çıkardığı yeni yasalarla sendikaların emekçiler arasında örgütlenmede büyük sıkıntılar yaşadığını, yetersiz kaldığnı belirterek bu tür forumları genişletmek gerektiğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından kapanış konuşmasını yapmak üzere tekrar kürsüye çıkan Kaya Güvenç gelen soruları cevapladı ve Birleşik Haziran Hareketi'nin bir başlangıç olduğunu ve mücadelenin süreceğini söyledi.

Forum, Birleşik Haziran Hareketi'nin Adana Meclisi için liste oluşturulması çağrısıya sona erdi.