Bakanı Akar: 30 ihlal yapıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'Şu ana kadar 30 ihlal yapıldı. Bu ihlallere meşru müdafa çerçevesinde mukabele ettik. Fakat bazı yerlerde de sessiz kaldık' dedi.
Pazar, 20 Ekim 2019 23:51

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bağlandığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu.

Açıklamalardan satışbaşları şöyle:

'ULUSLARARASI ANLAŞMALARA BAĞLIYIZ'

Bizim herhangi bir şekilde kimyasal silah kullanmamız mümkün değil. Birincisi, değerler sistemi açısından bizim böyle bir şey düşünmemiz kesinlikle söz konusu değil. Diğer taraftan da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde ne atma vasıtası ne de bunlarla ilgili mühimmat var. Bunların tedariki ve üretimi üzerine de hiçbir zaman gitmedik, gitmeyeceğiz. Uluslararası anlaşmalara, sözleşmelere ve ahlaki değerlerimize sıkı sıkıya bağlıyız.

'30 İHLAL YAPILDI'Mukabele 

Şu ana kadar 125 araç Resulayn’dan çıktı. Şu ana kadar 30 ihlal yapıldı. Bu ihlallere, silahlı kuvvetler mensuplarımızın herhangi bir şekilde hayati tehlikeleri olduğunda, nitekim bir şehidimiz var, meşru müdafa çerçevesinde mukabele ettik. Fakat bazı yerlerde de sessiz kaldık. Amerikalılarla gerekli koordinasyonu yapmak suretiyle teröristleri bu konuda uyarmalarını, herhangi bir şekilde istenmeyen olaylara sebebiyet vermemelerinin, değilse hiç tereddüt etmeden oradaki askerlerimizin, evlatlarımızın hayatını koruyacağımızın, nitekim, yapılan bu mukabeleden dolayı da çok sayıda terörist etkisiz hale getirilebildi. Verdiğimiz sözlerin tamamının arkasındayız, karşı tarafında verdikleri sözlere sahip çıkmalarını, arkasında durmalarını istemek hakkımız.