Bakan Avcı'dan ataması yapılmayan öğretmenlerin intiharına ilişkin skandal açıklama

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, atanamayan öğretmenler ile TEOG'dan düşük puan aldığı için bazı çocukların intihar ettiği yönündeki eleştirilere, "Teknik tabiri nedir bilmiyorum ama bunu bile söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum, 'gösterişçi intihar eylemi' diye bir sendromdan bahsediliyor" cevabını verdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanı Avcı, milletvekillerinin soru ve eleştirilerine cevap verdi.

 Bakan Avcı, kendisine yöneltilen atanamayan öğretmenler ve TEOG'dan düşük puan aldığı için intihar eden çocuklarla ilgili eleştirilere skandal bir yanıt verdi.

Bakan Avcı şunları söyledi:

Arkadaşlarımızdan bir hekim olarak bilgilendirmesini rica ettim. Teknik tabiri nedir bilmiyorum ama bunu bile söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum, 'gösterişçi intihar eylemi' diye bir sendromdan bahsediliyor. Aslında niyeti olmadığı halde etrafında ilgi uyandırmak veya ilgi çekmek veya isteklerinin yerine gelmesini sağlamak amaçlı ... Tıpçıların söylediğini söylüyorum. Ama psikiyatr arkadaşların söylediğini söylüyorum

Bu sözlerine muhalefet sırasındaki doktor milletvekilleri tarafından tepki gelmesi üzerine açıklamalarına devam eden Bakan Avcı, TEOG'dan düşük puan aldığı için intihar eden çocuğun ailesi görüştüğünü belirtti.

Avcı, çocuğun düşük puan aldığı için başka nedenlerden ötürü intihar ettiğini iddia etti.