Bakan açıklamamıştı, başhekimlik doğruladı: Aytaç Yalman Kovid-19'dan ölmüş

GATA Başhekimliği Aytaç Yalman'ın koronavirüsten öldüğünü doğruladı. Başhekimlik Yalman'ın eşinin de Kovid-19 tedavisi gördüğünü açıkladı.
Perşembe, 19 Mart 2020 14:57

İstanbul Haydarpaşa'daki GATA Hastanesi'nin Başhekimliği, Aytaç Yalman'ın Kovid-19 nedeniyle öldüğü "kanaatinin oluştuğu" açıklamasında bulundu. Başhekimlik Aytaç Yalman'ın eşinde de koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı 79 yaşındaki Aytaç Yalman'ın pazar günü koronavirüs nedeniyle öldüğü hastane tarafından doğrulandı.

Başhekimlik, "Eşinin test sonucunun Covid pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç Yalman’ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında Covid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur" açıklamasında bulundu. Yalman'ın eşi de Kovid-19 tedavisi görüyor.

DHA'nın aktardığına göre Başhekimlik tarafından Aytaç Yalman'ın ölümüne ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"- 12 Mart'ta şikayetleri nedeniyle Fenerbahçe Orduevi doktoru eve çağrılmış. Orduevi doktorundan alınan bilgiye göre; fizik muayene bulguları (12.03.2020): Dispneik, hafif taşipneik, Ateş 38.5, NDS: 96, Sat: oda havasında %92, dinlemekle akciğerde bilateral raller mevcut.

- Bu bulgular ile orduevi hekimi hastaneye gitmesi gerektiğini bildirmiş ancak hasta kabul etmemiş, kendisine evde serum tedavisi uygulanmasını istemiş.

- 13.03.2020 tarihinde şikayetlerinin artışı nedeni ile aynı doktor tekrar eve çağrılmış ve bu sefer hasta ikna edilerek hastaneye götürülmüş. Bilgisayarlı tomografisi çekilen hastaya “interstisyel pnomoni” tanısı konulmuş ve yatış önerilmiş, hasta yatışı kabul etmemiş, eve gitmiş ancak kötüleşince hastaneye tekrar gidilmiş ve saat 17:00 de özel bir sağlık kuruluşuna yatırılmış.

- 14.03.2020 ve 15.03.2020 tarihlerinde hastanede yatmaya devam ederken hastanın genel durumu bozulmuş, hipoksisi derinleşmiş.

- 15.03.2020 tarihinde sabah saatlerinde hastanın filmleri konsültasyon amacıyla Sultan Abdülhamid EAH Göğüs Hastalıkları kliniğince değerlendirilmiştir.

- Yapılan değerlendirme sonucunda takip eden doktoruyla da görüşülerek hastanın hastanemize nakli sağlanmıştır. 15.03.2020 saat 13.00 de Sultan Abdülhamid 2. Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine getirildiğinde muayene bulguları: Bilinç açık, uykuya meyilli, genel durum kötü, dispneik, taşipneik, yardımcı solunum kasları solunuma katılıyor, TA:130/60, Sat: %45, NDS: 117.

- Hasta bu halde derhal entübe edilerek ventilatöre bağlanmıştır. Hastanın viral pnomoni tablosuna istinaden gerekli tedavisi planlanmış ve tetkikleri istenmiştir. Ancak hastada saat 19.10’da arrest gelişmiş , derhal hızlı ve etkin CPR başlanmış.15 ampül atropin, 10 ampul bikarbonat yapılmış ancak 40 dakika sonunda ritmi dönmeyince 19.50’de exitus olarak kabul edilmiştir.

- Hastanın kliniğinin ve tetkiklerinin bakanlık COVID 19 rehberinde tarif edilen olası vaka tanımına benzemesinden dolayı filyasyon yapılmasına karar verilmiş, yapılan filyasyon sonucunda eşinde semptomlar görülmesi üzerine 15.03.2020 tarihinde aynı hastaneye yatışı yapılmıştır.

- Hastaya daha önce takip edildiği sağlık kuruluşu ve orduevinde tedavi uygulayan sağlık profesyonelleri, ev temaslıları, iş yeri temaslarına filyasyon yapılmış numuneleri alınmış gerekli izolasyon tedbirleri uygulanmıştır.

- Eşinin test sonucunun Covid pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç Yalman’ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında Covid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur."

BAKANLIK AÇIKLAMAMIŞTI

Sağlık Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada koronavirüsten ölen hasta sayısının 2 olduğu belirtilmişti. Bakanlığın açıklamasına göre Türkiye'de Kovid-19'dan yaşamını yitiren hastalardan biri 89, diğeri 61 yaşında idi.