'Aziz Güler, IŞİD'li olsaydı cenazesinin Türkiye’ye getirilmesi engellenir miydi?'

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Meclis'in çalışmaya başlamasının ardından ilk iş olarak Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle,IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybeden Aziz Güler'i sordu
Perşembe, 19 Kasım 2015 00:22

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine Hakverdi, 21 Eylül 2015 tarihinde Suriye’nin Serekaniye'de IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybeden Aziz Güler'i anımsatarak şu ifadeleri kullandı:

Suriye’de IŞİD saflarında yer alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişiler, yaralandığı zaman Türkiye’de hastanelerde tedavi ettirilip tekrar Suriye’ye gönderildiği gibi cenazelerinin de Türkiye’de gömülmesine izin verilmektedir. Bütün bunlara izin veren yetkililerin, IŞİD canilerine karşı savaşırken hayatını kaybeden Aziz Güler’in cenazesinin Türkiye’ye getirilmesine 58 gündür izin vermemesi büyük bir insanlık ayıbıdır. Ailenin bütün çabalarına rağmen cenazenin Türkiye’ye getirilmesine dönük hiçbir resmi adımın atılmaması, hiçbir sivil girişime izin verilmemesi ve cenazenin bekletilmesi temel insani değerler açısından kabul edilebilir değildir. Hiçbir yetkilinin aileye ve Aziz Güler’e bunları yaşatma hakkı yoktur.

Hakverdi şunları sordu:

- Suriye’den Türkiye’ye 01.01.2010 ile 18.11.2015 tarihleri arasında kaç cenaze gelmiştir? Kaçı IŞİD barbarlarına aittir? Bu tarihler arasında kaç cenazenin geçişine izin verilmemiştir?

Suriye’den Türkiye’ye geçişine izin verilmeyen IŞİD’li cenazesi olmuş mudur?

- Suriye’den Türkiye’ye cenazelerin getirilmesinin yasak olduğuna dair hükümetiniz tarafından alınan bir karar ya da verilen bir talimat var mıdır? Karar ya da talimat yoksa engel olan yetkililer hakkında işlem yapılacak mıdır?

- IŞİD’li yaralıların ve cenazelerin geçişine izin verilirken Aziz Güler’in cenazesinin 58 gündür Türkiye’ye getirilmesine neden izin verilmemektedir?

- Aziz Güler, IŞİD’e karşı değil de IŞİD saflarında savaşmış olsaydı cenazesinin Türkiye’ye getirilmesi engellenir miydi?

- Aziz Güler’in ağabeyi Ersin Umut Güler, bütün yasaklara rağmen kardeşinin cenazesini sırtında taşıyarak sınırdan geçirmeye çalışırsa bu insani eylemi engellemeye yönelik somut bir yaptırımda bulunacak mısınız?