Arakan Müslümanları denizde hayatta kalma savaşı veriyor

Arakan Müslümanı binlerce göçmen, insan kaçakçıları tarafından terk edildikleri için Güney Doğu Asya denizlerinde günlerdir aç ve susuz olarak teknelerinde sürükleniyor.

Myanmar'ın Arakan (Rohingya) bölgesinden kaçan ve gemileri Tayland açıklarında bekletilen 350 Müslüman ile telefon bağlantısı kuruldu. Göçmenler, mürettebatın terkettiği ve motorun çalışmadığı teknede 4 gündür aç ve susuz olduklarını söyledi. Aralarında 50 kadın ve 84 de çocuk olan göçmenler mürettebatın terkedip gittiği günden beri çok sayıda yolcunun hastalandığını da belirtti. Endonezya ve Malezya, göçmenlerle dolu tekneleri topraklarına almayı reddederek geri çeviriyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Arakan Projesi adlı gönüllü kuruluştan Chris Lewa BBC'ye yaptığı açıklamada, geminin yerinin hala tam olarak bilinmediğini söyledi. Göçmenlerle konuşan Chris Lewa, "Teknenin motor sesini, insanların çığlıklar atıp yardım istediğini, dikkat çekmeye çalıştıklarını duydum. Sonra sesler kesildi ve tam bir sessizlik hakim oldu. Sadece arada çocuk ağlamaları duyabiliyordum" dedi.

Lewa, göçmenlerin karayı görebildiklerini ama motorlar çalışmadığı için erişemediklerini anlattı. "Bir pusulaları da var. Ama hiç biri nasıl kullanılacağını bilmiyor. Göçmenler iki aydır denizde olduklarını fakat durumlarının asıl mürettebatın gemiyi terketmesinden sonra iyice kötüleştiğini söylüyor. Salı günü Malezya'nın Langkawi Adası açıklarında olduklarını düşünüyorlardı. Ancak onların hayatlarından endişe edenler var. Bir adam, ölenler olduğunu söyledi ama diğerleri farklı konuştu. Durum net değil" diye ekledi.

Durumun ne kadar kötü olduğunun duyulmasından dolayı bazı göçmenlerin yola çıkmaktan vazgeçtiğini anlatan Chris Lewa, "Geçen hafta iki tekne kalkmamış ve 200'den fazla yolcu, tekrar, bu kez kıyıya geri çıkabilmek için para ödeyerek inebilmişler. Bütün tehlikelere rağmen beş tekne ise içinde göçmenlerle hareket etmiş" dedi.

8 BİN GÖÇMEN DENİZDE MAHSUR

Uluslararası Göç Örgütü IOM'un tahminine göre Myanmar ve Bangladeş'den toplam 8 bin civarında göçmenin denizde mahsur olduğu sanılıyor.

İnsan kaçakçıları kıyılara yanaşmıyor, normal yolları izlemek yerine tekneleri terkediyorlar. Tayland hükümetinin insan kaçakçılığına karşı başlattığı kampanya nedeniyle ağır cezalara çarptırılmaktan korkuyorlar.

Salı günü Endonezya Myanmar ve Bangladeşli göçmenleri taşıdığını düşündüğü bir tekneyi geri çevrildiği bildirildi. Bu teknedeki insanların akıbeti henüz bilinmiyor.

Üst düzey bir Tayland yetkilisi Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Tayland, Malezya ve Endonezya'nın tekneleri geri çevirmeye devam edeceklerini söyledi.

Bütün engellemelere rağmen Malezya ve Endonezya'ya Pazar ve Pazartesi günleri 2 binin üzerinde göçmen haftalarca süren deniz yolculuğundan sonra yüzerek ya da denizden kurtarılmak suretiyle ulaştı.