Albayrak'ın projesi ortaya çıktı: Tarımda bakanlık yerine holding geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın duyurduğu 'Tarımda Milli Birlik Projesi'nin ayrıntıları ortaya çıktı. Projenin temelini oluşturan sistemin yapısı 3 ana unsurdan oluşacak. Bunlardan ilki kurulacak olan Semerat Holding. Semerat Holding'in yüzde 50 hissesinin (Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Pınar, Unilever, TK Holding, Kastamonu Entegre, Migros, Borsa vb.) özel sektöre ait olacağı ifade ediliyor.
Çarşamba, 17 Nisan 2019 10:27

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçen hafta duyurduğu ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan "Tarımda Milli Birlik Projesi", Beştepe'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Projenin sunumunda "Tarımda Milli Birlik Projesi; herkesin sağlıklı beslenmesini makul fiyatlar ve hakkaniyetli bir değer zinciriyle sağlayarak ülkemizin uluslararası alanda rekabetçi bir güç olmasını merkeze alır" denildi.

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım projenin ayrıntılarını kaleme aldı.

Buna göre projenin temelini oluşturan "Yalın Sistem"in yapısı 3 ana unsurdan oluşacak. Bunlardan ilki kurulacak olan Semerat Holding, İkincisi Milli Birlik Kooperatifi, üçüncüsü ise üreticiler. Erdoğan'a yapılan sunumda Semerat Holding'in yüzde 50 hissesinin (Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Pınar, Unilever, TK Holding, Kastamonu Entegre, Migros, Borsa vb.) özel sektöre ait olacağı ifade ediliyor. Yüzde 35'i Milli Birlik Kooperatifi'ne ve yüzde 15'inin ise (TMO, Çaykur, Türk Şeker vb.) tarımsal Kamu iktisadi Teşekkülleri'nde olacağı belirtiliyor. 

YENİ DEĞER ZİNCİRİ: YALIN SİSTEM

Yıldırım'ın aktardığına göre "Tarımda Milli Birlik Projesi"nde daha önce hiç konuşulmayan, gündemde olmayan yeni bir sistemden söz ediliyor.

"Yeni Değer Zincirimiz: Yalın Sistem" başlığı ile anlatılan bu sistem bir piramit şeklinde sunuluyor. Piramidin en altında çiftçiler, ormancılar ve balıkçılar yer alıyor. İkinci katmanda Milli Birlik Kooperatifi var. Milli Birlik Kooperatifi'nin oluşumu şöyle ifade ediliyor: "Bakanlık Taşra Teşkilatı ve Tarım Kredi Kooperatifi konsolide edilerek üreticilerin girdileri, toprak/su gibi kaynakları, üretim ve pazarlama ihtiyaçları makro planlama perspektifi ile organize edilecektir."

PİRAMİDİN TEPESİNDE 'DÜNYA MARKASI'

Piramidin üçüncü katmanında ise Yalın Sistem'in "Global Oyuncusu" olarak belirtilen Semerat Holding var. Holdingin işlevi ise şöyle anlatılıyor:

"Girdi temini, lojistik, pazarlama ve perakende aşamalarında üreticiden tüketiciye değer zincirini makro ölçekte planlayarak organize edecek ve bu gücünü uluslararası alana taşıyacaktır."

Piramidin tepesinde ise "dünya markası" yer alıyor. Yalın sistemle, üreticiye dünyadan katma değer transferini hedefleyecek dünya markası yaratılacağı söyleniyor.

'YALIN SİSTEM'İN YAPISI

Tarımda Milli Birlik Projesi'nin temelini oluşturan Yalın Sistem'in yapısı 3 ana unsurdan oluşacak. Bunlardan ilki kurulacak olan Semerat Holding, İkincisi Milli Birlik Kooperatifi, üçüncüsü ise üreticiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapılan sunumda Semerat Holding'in yüzde 50 hissesinin (Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Pınar, Unilever, TK Holding, Kastamonu Entegre, Migros, Borsa vb.) özel sektöre ait olacağı ifade ediliyor. Yüzde 35'i Milli Birlik Kooperatifi'ne ve yüzde 15'inin ise (TMO, Çaykur, Türk Şeker vb.) tarımsal Kamu iktisadi Teşekkülleri'nde olacağı belirtiliyor.

GÖREVLER, KOOPERATİF İLE HOLDİNG ARASINDA PAYLAŞTIRILACAK

Yalın Sistem'de tarımsal değer zincirindeki görevler Milli Birlik Kooperatifi ile Semerat Holding arasında paylaştırılacak. Girdi, üretim ve aracı bölümüne ilişkin görevleri Milli Birlik Kooperatifi, sanayi ve perakende kısmını ise Semerat Holding üstlenecek. Buna göre Milli Birlik Kooperatifi'nin yapacağı görevler şunlar: Mikro Planlama, Girdi Temini, Kaynak (Toprak, Su vb.) Planlama, Birincil Üretim, Teşvik ve Desteklemeler, Finansman, Pazarla İrtibat, Birincil İşleme ve Aracılar, İthalat-İhracat Rejimi.

Emtia ticareti, sanayi ve perakende ana başlığı altında Semerat Holding'in görevleri ise şöyle sıralanıyor: Makro Planlama (Tüketim, Lojistik ve Pazar Planlaması) İleri İşleme, Perakende, Dünya Markası.

BERAT ALBAYRAK DUYURMUŞTU

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçen hafta reform paketini açıkladığı sunumda "Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformumuz 'Tarımda Milli Birlik Projesi' olacak. Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından çalışılan bu kapsamlı strateji mayıs ayında tüm kamuoyumuzla paylaşılacak" demişti.