AKP'nin gülen Bakanı, bu sefer de Artvinliler'in 'Artvinli olmadığını' iddia etti

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin Cerattepe'de faaliyetlerin şu an durduğunu ifade ederek, mahkeme kararından sonra karar verileceğini söyledi. Bakan Eroğlu, "Orada Artvinliler değil de bazı dışarıdan gelenler buna karşı eylemler yaptılar" dedi.

Giresun'da bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, valilik binasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Artvin'in Cerattepe bölgesinde yapılacak olan altın madenine karşı direnen yurttaşların Artvinli olmadığını iddia eden Eroğlu, "Cerratepe için verdiğimiz onbinlerce verdiğimiz maden ruhsatından birisi sadece. Cerrattepe Artvin'de bir bakır madeninin olduğu bir alan. Bu konuda şunu ifade edeyim orada biz açık maden işletmesine müsaade etmedik. Firma önce talepte bulundu. 'Mümkün değil burası tahrip olur' dedik tamamen kapalı yani galeri işletmesi yani tünelle giricek dağın altına madeni alıp çıkacak. Ayrıca orada kati surette işletme yapmayacak, yani madenin zenginleştirilmesini orada yapmayacak, çünkü orası tahrip olur onu da kabul etmedik. Kamyonlar malzemeyi taşırken yolda ağaç kesilmesin diye havadan teleferikle taşıyacak ve bunu bizim yaptığımız Borçka yolu var DSİ yaptı oraya taşıyıp oradan Murgul'da zaten tessis var orada işletecek şekilde. Böyle bir karar aldık kesilecek ağaç sayısını da 3 bin 500'den fazla ağaç kesmeyeceksin. 50 bin falan değil ve bunun taahhütnamesini aldık. Bir de kestiğin ağaç karşılığında 7 tane boylu fidan dikeceksin diye bütün bunları aldık, tedbirleri aldık. Ama orada Artvinliler değil de dışarıdan gelenler bir takım buna karşı eylemler yaptılar" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili toplantı yaptıklarını belirten Bakan Eroğlu, Cerattepe'yle ilgili olarak "Faaliyet şu an durdu bir faaliyet yok dolayısıyla ancak mahkeme kararından sonra karar verilecek" diye konuştu.