AKP'li Nihat Zeybekci: İzmir şarabını uluslararası marka yapacağım

Hürriyet gazetesi 31 Mart seçimleri öncesi Nihat Zeybekci röportajlarına devam ediyor. Ayşe Arman'ın ardından bu kez de Ertuğrul Özkök, Zeybekci güzellemesi içeren bir röportaja yer verdi.
Salı, 12 Şubat 2019 08:59

31 Mart yerel seçimlerinden önce Hürriyet'in AKP'nin İzmir adayına yönelik güzellemeleri devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda Ayşe Arman'ın röportaj yaptığı Nihat Zeybekci bu kez de aynı gazeteden Ertuğrul Özkök'e konuştu.

"Size İzmirli bir AK Parti vaat ediyorum" başlıklı yazı, "İzmir şarabını marka yapacağım" manşetiyle duyuruldu.

Nihat Zeybekci'nin Urla'daki şarap bağlarında fotoğraf çektirmek istediğini ve “Ben İzmir şarabını uluslararası marka yapmak istiyorum. Bağcılığın gelişmesi için özel enstitüler kuracağız” dediğini belirten Özkök, Zeybekci'nin açıklamalarını şöyle aktardı:

Seçildiniz. Dönem sonunda nasıl bir İzmir?

“Şu sözü veriyorum: Beş sene sonra ilkel problemlerini bitirmiş, kent içinde kabul edilebilir bir yoğunlukta trafiğe ulaşmış altyapı. Artı turizm alanında. Kente gelen turistin vakit geçireceği, kalma süresini uzatacağı mekân ve aktiviteler yok. Bunun için Kemeraltı, Kadifekale, Alsancak, Bayraklı, Yeşildere baştan aşağı yeniden ele alınacak.”

En kritik konuya geliyorum. İzmir, hayat tarzı itibarıyla Adalet ve Kalkınma Partisi’nin dünya görüşüne pek uygun olmayan bir karaktere sahip. Yani Kayseri’yi yönettiğiniz anlayışla İzmir’i yönetebilecek misiniz? Bu çatışmayı nasıl çözeceksiniz? 

“Şimdi çok çarpıcı bir şey söyleyeceğim. İzmirli bir AK Parti diyorum. Ben de biliyorum. Bu şehir için özel bir yaklaşım gerekir.

Burada İzmirli bir AK Parti’ye ihtiyacımız var. İzmirli, Kayserili, Konyalı, Diyarbakırlı AK Partilere ihtiyacımız var.”