AKP'li müteahhit boşanması: 400 milyon tazminat, 750 bin nafaka

Cengiz Holding patronu Mehmet Cengiz'e eşi Fatma Cengiz tarafından şiddetli geçimsizlik ve zina gerekçesiyle boşanma davası açıldı. Fatma Cengiz 750 bin lira aylık nafaka ve 400 milyon lira maddi ve manevi tazminat talep etti.
Cumartesi, 25 Mayıs 2019 13:07

Cengiz Holding patronu Mehmet Cengiz'e, eşi ve 6 çocuğunun annesi Fatma Cengiz tarafından "şiddetli geçimsizlik ve zina" gerekçesiyle boşanma davası açıldı.

Fatma Cengiz, aylık 750 bin TL tedbir nafakası, 250 milyon TL maddi, 150 milyon TL manevi olmak üzere toplam 400 milyon TL tazminat talep etti.

Sözcü'den Ümit Türk'ün haberine göre, İstanbul Anadolu Aile Mahkemesi’ne avukatları Kezban Hatemi ve Nezihe Hıdıroğlu tarafından dilekçe veren Fatma Cengiz, 30 yıllık eşi Mehmet Cengiz’in ailesine karşı manevi yükümlülüklerini yerine getirmediğini ileri sürdü ve eşinin "iş ilişkilerinden kaynaklanan özel uçakları ile olağandışı yapmış olduğu yurtiçi ve yurtdışı seyahatleri nedeniyle bir gecelik veya günü birlik ilişkilerinden haberdar olduğunu" belirtti.

Mehmet Cengiz’in bir kadınla yaşadığı ilişkiyi duymayan kimsenin kalmadığını ileri süren Fatma Cengiz, bu ilişkiden olan çocuğu tanıdığını ve nüfusuna geçirdiğini belirtti.

'LONDRA’DA VE İSTANBUL’DA DAİRE ALDI'

Dilekçede, Mehmet Cengiz’in ilişkisi olan kadına Londra’da 1, İstanbul Çengelköy’de 1, Göztepe’de 2, Bulgurlu’da 2 daire, Çanakkale Bozcaada’da bir parsel ve Düzce’de 2 daire bir parsel geçirdiği iddia edildi.

'PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULADI'

Dilekçede, ilişki yaşadığı kadınla birlikte sık sık yurtdışına özel uçağıyla seyahat ettiği ileri sürülen Mehmet Cengiz’in "zina nedeniyle ağırlı kusurlu olduğu", Fatma Cengiz’e uyguladığı psikolojik şiddete çocuklarının da tanık olduğu belirtildi.

MAL VARLIĞINA TEDBİR KONULMASINI İSTEDİ

Dilekçede evlilik birliği içerisinde 2002’den sonra edindiği ve çalışmasının karşılığı olduğundan edinilmiş mal niteliğindeki şirket hisselerinin ve şirket hisselerinden gelen yıllık gelirinin yarısı üzerinde üçüncü kişilere devir ve temlikinin önlenmesi, yine mal niteliğindeki adına kayıtlı gayrimenkuller ve taşıtların yarısı üzerinde üçüncü kişilere devir ve temlikinin önlenmesi bakımından ihtiyati tedbir konulması istendi.

400 MİLYON TL TAZMİNAT İSTEDİ

Dilekçede, her ay 150 bin dolar aylık ödeme yaptığı belirtilen Fatma Cengiz’in, bu meblağ ile kişisel ve sağlık masraflarını, ulaşım giderleri ile evde çalışan personelin maaşını ve sosyal sorumluluklarını karşıladığı belirtildi. Fatma Cengiz, aylık 750 bin TL tedbir nafakası, 250 milyon TL maddi, 150 milyon TL manevi olmak üzere toplam 400 milyon TL de tazminat talep ederek mahkemenin boşanmalarına karar vermesini istedi.

İstanbul Havalimanı başta olmak üzere inşaat, otoyol, köprü, tünel, enerji, sigorta, havacılık, maden, turizm, baraj, liman, metro, demir yolu, turizm tesisleri alanlarında faaliyet gösteren Cengiz Holdin'in sahibi Mehmet Cengiz AKP'nin ihya ettiği patronlardan. Cengiz "milletin ... koyacağız" sözleriyle de tanınıyor.