AKP saldırmazsa Cemaat yolsuzluğu unutacak

ABD'nin Pennsylvania eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen, Almanya'nın etkili gazetelerinden Süddeutsche Zeitung'a bir röportaj verdi.
Deutsche Welle Türkiye
Cumartesi, 13 Aralık 2014 20:28

 Fethullah Gülen, Süddeutsche Zeitung'dan Christiane Schlötzer'e verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı ülkeyi “tek adam devletine” dönüştürmekle suçladı. Erdoğan ile uzlaşma olabilir mi yönündeki soruya Gülen, “Eğer Erdoğan günün birinde mitinglerinde anlattığı her şeyin kötü yalanlar ve iftiralar olduğu söyleyecek olursa o zaman ben uzlaşmaya hazırım” diye konuştu. 

'ABD DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİ'

Fethullah Gülen verdiği röportajda hükümetin bir "cadı avıyla" "iktidara yakın durmayan ya da onunla iş tutmak istemeyenleri bertaraf etmek" istediğini söyledi. Yerleri değiştirilen kamu görevlilerinden ne kadarının 'Hizmet' üyesi olduğu yönündeki soruya cevap olarak Gülen, bu harekete katılanların onda birini bile tanımadığını ifade etti. Zamanla bu savcı, polis ve öğretmenlerin birçoğunun kendileriyle ilişkili olmadığının görüleceğini kaydetti. 

Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama'dan Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesini istediğini açıklamıştı. Gülen, hükümetin "kendisini düşman ilan ederek yolsuzluğunu örtbas etmek ve otoriter bir düzen kurmak istediğini" belirtti. İadesinin istenmesinin hukukî dayanaktan yoksun olduğunu vurgulayan Fethullah Gülen, "ABD'nin demokratik hukuk devleti olduğunu ve kimse hakkında yasal dayanak olmaksızın hüküm verilemeyeceğini" söyledi. 

HÜKÜMETLE UZLAŞMA MÜMKÜN MÜ?

Kendisinin Türkiye'ye dönmeyi düşünüp düşünmediği sorusu üzerine de, “Dönmesi halinde devletin üst kademelerindeki belli insanların bunu kendi kötü amaçları için kullanmak isteyeceğini” ifade etti. Erdoğan ile bir uzlaşma tasavvur edip etmediği yönündeki soruya da Gülen, savaşı kendilerinin başlatmadığını o nedenle karşı tarafın uzlaşma için ilk adımı atması gerektiğini belirterek, “Eğer Erdoğan günün birinde mitinglerinde anlattığı her şeyin kötü yalanlar ve iftiralar olduğu söyleyecek olursa o zaman ben uzlaşmaya hazırım” diye konuştu.