AKP duramıyor: 'Dünyanın yuvarlak olduğunu müslümanlar buldu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Amerika'yı Müslümanlar keşfetti" sözlerinin ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 'Dünyanın yuvarlak olduğunu Müslümanlar buldu' dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "71 Müslüman matematik coğrafyacı dünyanın bugünkü şeklini bir küre olarak ortaya çıkarmışlardır" dedi.

Işık'ın o sözleri şöyle:

"İslam dünyası binli yılların başında hatta daha da önce bugün hayatımızı kolaylaştıran, modern teknolojiye beşiklik eden pek çok buluşu gerçekleştirdi. Bilirmisiniz sibernetik kurucusu El Cezeri'dir. Modern trigonometrinin kurucuları El Battani gibi İslam alimleridir. Pascal üçgeninin ilk mucidi Ebu'l Vefa'dır Galileo'dan 700-800 yıl önce Halife Memunun talimatıyla harezminin başında olduğu 71 Müslüman matematik coğrafyacı dünyanın bugünkü şeklini bir küre olarak ortaya çıkarmışlardır. Şu an bir orijinal nüshasını İstanbul'da Fuat Sezgin hocanın İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde görebilirsiniz. Ortaçağ karanlığına Avrupa yaşarken, İslam alimleri dünyanın geleceğine yön veren buluşlar gerçekleştirmişler."