'1 Mart tezkeresine hayır diyen 48 AKP'li vekil SMS ile çağrılıp fırçalandı'

Eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, 1 Mart tezkeresine hayır diyen 48 milletvekiline SMS ile çağrı yapıldığını, grup başkanvekilleri tarafından fırçalandığını açıkladı. Yalçınbayır, Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart’ta başbakanlığı devralmasının ardından yeni tezkerenin 20 Mart’ta Meclis’te kabul edildiğini hatırlattı.

CHA

AKP kurucularından Ertuğrul Yalçınbayır, 1 Mart 2003 tarihinde Meclis’in reddettiği Irak’a askeri sevkiyatı isteyen tezkerenin yıl dönümü öncesi, süreçte yaşananları tüm detayları ile anlattı.

O süreçte sürekli toplantılar yapıldığını söyleyen Yalçınbayır, şunları dile getirdi: “Bir tarafta MGK toplantıları, diğer tarafta parti içi toplantılar. 28 Şubat 2003’de MGK toplantısı yapıldı. O toplantıda askerin desteği bir noktada istendi. Çünkü 29 Aralık 2002 günlü MGK’da bir tezkere söz konusu olduğunda uluslararası meşruiyet şartının aranması gerektiği tavsiye edilmişti, o tavsiye kararı tabi bakanlar kurulunu bağlamaz ama önemli bir karardı. Burada o tavsiye kararından dönülmesi yönünde bir talep oldu hükümet kanadından ama Cumhurbaşkanı (Ahmet Necdet Sezer) toplantının başında buna gerek olmadığını, konuyla ilgili Meclis’in karar vereceğini söyledi. 1 Mart tezkeresinin görüşülmesinden bir gün önce bunlar oldu.”

DAVUTOĞLU, "IRAK’A GİRİLMEMESİNDE TÜRKİYE’NİN SAYISIZ MENFAATLERİ VAR" DEMİŞ!

Gece Başbakan Abdullah Gül’ün makamında MGK’ya giren bazı üyelerle toplantı yapıldığını anlatan Yalçınbayır, şunları ifade etti:

“Benim bakanlık odam da Sayın Gül’ün odasının yanındaydı. Sayın Gül’ün danışması Sayın Ahmet Davutoğlu, Gül’ün odasına girmeden önce kendileri saygı ile ‘Sayın Bakanım, yarın tezkere görüşülecek, şimdi onları konuşacaksınız, lütfen eski görüşlerinizi yineleyin, Irak’a girilmemesinde Türkiye’nin sayısız menfaatleri var’ dedi. Sayın Gül’ün makamında konu ile ilgili görüşmeler yapıldı. Gül, orada Putin ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Hatta o gece yarıma doğru Sayın Ali Babacan çağrıldı, Türkiye’nin ekonomik durumu ile ilgili bilgi alındı. Sayın Tayyip Erdoğan, Siirt seçimi nedeniyle Siirt’teydi, telefonla arandı ama ulaşılamadı. Ertesi gün grup toplantısı yapıldı, 1 Mart sabahı saat 10.00’da. Ardından tezkere ile ilgili bir oylama yapıldı, o oylamada tezkerenin geçtiği yolunda bir sonuç vardı. Ama o oylamada tezkereye ‘hayır’ diyenler oy kullanmamışlardı.”

“1 MART TEZKERESİ İLE İLGİLİ TOPLANTI TUTANAKLARI AÇIKLANMALI”

1 Mart günü Meclis açıldığında kapalı oturum istendiğini hatırlatan Yalçınbayır, şöyle devam etti:

“Kapalı oturumda konuşulanlar 10 yıl süre ile yayınlanmıyor, devlet sırrı olarak nitelendiriliyor. Şimdi 10 yıldan fazla zaman geçti, 13 yıl oldu. İç tüzüğün 70 ve 71. maddeleri uyarınca, bu toplantı tutanaklarının açıklanması, demokrasinin, halkın bilgi edinme hakkının gereğidir. Sanıyorum ki muhalefet bu günlerde danışma kurullarında bu konuyu gündeme getirecektir, çoğunluk sağlanamayınca CHP grubunun önerisi olarak TBMM’de görüşülecektir. O toplantı tutanaklarının açıklanması lazım. İkincisi, MGK kararlarının da açıklanması lazım. O toplantı tutanaklarının dayanakları var, istihbarat raporları ve Amerika ile istişareler de açıklanmalı, çünkü Amerika o süreçte dünyayı yanılttı.”

"IRAK’A GİRSEYDİK TÜRKİYE KAN GÖLÜNE DÖNERDİ" SÖZÜ

Bir bakanlar kurulu toplantısında bir bakanın, “Generallerin bildiğini ben bilmiyorum, benim bildiğimi milletvekilleri bilmiyor, milletvekillerinin bildiğini halk bilmiyor, bu ne biçim demokrasi” dediğini vurgulayan Yalçınbayır, şu ifadeleri kullandı: ”İşte hem başkanlık sisteminin hem sistemin tartışıldığı bu süreçte bunlar çok önemli. Umuyorum ki o tutanaklar, o tutanağın dayanağı MİT raporları, istihbarat raporları açıklanır, Türkiye şeffaf bir yönetime kavuşur. Irak’a girseydik iyi olurdu diyenlere karşı, ‘Irak’a girseydik Türkiye kan gölüne dönerdi’ diyen, zamanın tepesindeki en önemli kişinin sözünü de hatırlatmak istiyorum.”

“1 MART TEZKERESİNE ‘HAYIR’ DİYEN 48 MİLLETVEKİLİ FIRÇALANDI"

1 Mart tezkeresinden hemen sonra 48 milletvekilline SMS ile çağrı yapıldığına dikkat çeken Yalçınbayır, şunları kaydetti:

“’Grup başkan vekilleri çağırıyor’ diye SMS ile çağrı yapıldı. 48 kişi niçin çağrıldı, çünkü 48 kişi getirilen tasarıya aykırı oy kullanmıştı. Onlar aykırı oy kullandı diye çağrıldı, grup başkan vekilliğinde fırça atıldı. Bu, milletvekillerine müdahale. Bakın 1 Mart tezkeresini Meclis reddetti, Tayyip Bey 14 Mart’ta başbakan oldu, 18 Mart’ta Meclis'e, 1 Mart’ta reddedilen tezkerenin yerine yeni bir tezkere gönderdi. Meclis karar vermiş, siz Meclis'i yok sayıyorsunuz, yeni bir durum yok, şart yok, yine kendi iktidarınızı, kendi iradenizi, kendi yönteminizi Meclis'e hakim kılmaya çalışıyorsunuz. Milletvekillerinin iradesini dışlıyorsunuz. Ne oldu o zaman, 18 Mart’ta verilen ikinci tezkerede ki o da 20’sinde görüşüldü, o 99 kişiden çok kişi fire verdi. O baskının tesiri altında kaldı.”