Umut Oran: Sosyalist Enternasyonel'de PYD'yi engelledik

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısında "PYD'nin alt kademe üyeliğinden kurtulup tam yetkili üye olmasını engellediklerini" söyledi.
AA
Pazar, 05 Mart 2017 16:24

Eski CHP milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, yaptığı yazılı açıklamada, Kolombiya'nın Cartagena kentinde düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Konseyinin Etik Komite toplantısında PYD'nin alt kademe üyeliğinin tam yetkili üyeliğe çevrilmesi için yaptığı başvurunun reddedildiğini belirtti. 

Açıklamaya göre Oran, üyelik başvuruları ve üyelik statülerinin değerlendirildiği komitede PYD'nin tam üyelik başvurusunun reddedilmesini istedi.

Toplantıda söz alan Oran, "PYD'nin bölgede savaş suçu işleyerek insan haklarını ihlal ettiği Uluslararası İnsan Hakları kuruluşlarının resmi raporlarına da geçmiştir. Ayrıca PKK ile ilişkide olduğu da Türkiye tarafından bilinmektedir." ifadesini kullandı. 

Umut Oran’ın itirazının Sosyalist Enternasyonal yönetimince de paylaşılması üzerine PYD'nin tam üyelik başvurusu Etik Komite'de kabul edilmedi. 

Oran, yazılı açıklamasında, şu görüşlere yer verdi: 

“Türkiye'nin ilkeli durmaya en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde milletimizin çıkarları için PYD'nin alt kademe üyelikten kurtulup tam yetkili üye olmasına ‘hayır’ dedik. Ben bu ‘hayır’ın sembolik olarak da büyük önem taşıdığına inanıyorum." 

Oran, "PYD'nin Bakanlar Kurulu kararıyla terör örgütü ilan edilmesi gerektiğini" savundu.