Türkiye'de havalimanlarına son 34 yılda 3'üncü ağır saldırı

Dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı'nda yapılan ve şu ana kadar 36 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı Türkiye'de havalimanlarına yapılmış üçüncü saldırı olarak kayıtlara geçti.

36 kişinin hayatını kaybettiği 140 kişinin de yaralandığı Atatürk Havalimanı saldırısı Cumhuriyet tarihinde havalimanlarına düzenlenen en ağır saldırı olarak kayıtlara geçti. Türkiye'de son 34 yılda dün gece Atatük Havalimanı baskınıyla birlikte toplamda 3 saldırı olayı daha yaşandı.

NTV'nin haberine göre, Tarihler 7 Ağustos 1982’yi gösterirken Zohrab Sarkisyan ve Levon Ekmekçiyan adlı iki ASALA mensubu, Esenboğa Havalimanı’nda pasaport kontrol sırasında silahlarını çıkartarak ateş etmeye başladı. Polislerden karşılık gelince iki saldırgan 20 rehine ile birlikte kafeteryaya saklandı. Buraya yapılan operasyonda 9 kişi hayatını kaybetti. Saldırganlardan Levon Ekmekçiyan canlı olarak yakalandı.

SABİHA GÖKÇEN SALDIRISI

İkinci saldırı, 23 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Saatler 02.00’yi gösterirken meskun alandan havalimanına havan atışı yapıldı. Olayda uçağa isabet eden parçalardan 30 yaşındaki temizlik görevlisi Zehra Yamaç ağır yaralandı. Yamaç, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Bir temizlik işçisi de ağır yaralandı.