TKP'den AKP'ye yanıt: Tekrar söylüyoruz; o devleti kuramazsınız!

AKP MKYK üyesi Ayhan Oğan, 15 Temmuz itibariyle yeni bir devlet kurulduğunu, kurucusunun da Erdoğan olduğunu söyledi. Konuya ilişkin TKP'den, "AKP yeni devlet hayalinden vazgeçmiyor. Tekrar söylüyoruz; o devleti kuramazsınız" açıklaması geldi.
Haber Merkezi
Cuma, 04 Ağustos 2017 12:28

AKP'nin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Ayhan Oğan, 15 Temmuz itibariyle yeni bir devlet kurulduğunu, kurucusunun da Erdoğan olduğunu söyledi.

Oğan'ın bu sözlerine TKP'den yanıt geldi. Açıklamada, "Bundan sonra da AKP'yi durduracak tek güç yine Türkiye'nin emekçi halkıdır ve AKP yine başarısız olacaktır. AKP hayalindeki devleti kuramayacaktır. Cumhuriyeti yıkmak suçtur. Gerici, işçi ve halk düşmanı bir devlet kurmaya çalışmak da suçtur" denildi.

TKP tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

AKP yeni devlet hayalinden vazgeçmiyor
Tekrar söylüyoruz; o devleti kuramazsınız

AKP yetkilileri her fırsatta yeni bir devlet kurduklarını ya da kuracaklarını söylüyor. Bu kadar sık söylemeleri başarısızlıklarının itirafıdır.

AKP 1923 Cumhuriyeti'ni yıkan partidir. Ancak AKP cumhuriyeti yıkmakta başarılı, yenisini kurmakta başarısız olmuştur.

AKP yeni bir devlet kuramamıştır. Çünkü bu ülkenin cumhuriyetten, emekten ve halktan yana kesimlerinin direncini kıramamıştır.

1923 Cumhuriyeti'nin tüm kazanımları yok olsa da bir gerçek değişmemektedir: AKP, Türkiye'yi tamamen esir alamamıştır.

Türkiye teslim olmamıştır. Solcular, devrimciler, cumhuriyetçiler boyun eğmemiştir.

AKP'nin yeni bir devlet kurarken başarısız olmasının sebebi budur.

AKP'yi patronlar durdurmamıştır. Patronlar cumhuriyetin yıkılmasının arkasındaki güçtür. Türkiye'nin zenginleri cumhuriyetin yıkılmasından büyük fayda sağlamıştır.

AKP'yi Batılı merkezler frenlememiştir. AKP, emperyalizm sayesinde iktidara gelmiştir. AKP ile Batı işlenen suçlarda ortaktır.

Bundan sonra da AKP'yi durduracak tek güç yine Türkiye'nin emekçi halkıdır ve AKP yine başarısız olacaktır. AKP hayalindeki devleti kuramayacaktır.

Cumhuriyeti yıkmak suçtur. Gerici, işçi ve halk düşmanı bir devlet kurmaya çalışmak da suçtur.

Bu yeni devletin kurucu lideri ilan edilen Erdoğan başta olmak üzere, tüm sorumlular bu suçlardan dolayı yargılanacaktır. Erdoğan ve AKP, cumhuriyeti yıkmanın hesabını verecektir.

Türkiye Komünist Partisi
Merkez Komite