TKP Merkez Komitesi Sekreteri Kemal Okuyan’dan Küba’da konferans

TKP Merkez Komitesi Sekreteri Kemal Okuyan, Küba Komünist Partisi'nin davetiyle bulundukları Küba'da, “Türkiye Dış İlişkileri” üzerine Uluslararası İlişkiler Yüksek Enstitüsü’nde bir konferans verdi.

Haber Merkezi

TKP delegasyonunun Küba Komünist Partisi’nin davetiyle yaptığı ziyaretin ikinci gününde TKP Merkez Komitesi Sekreteri Kemal Okuyan, “Türkiye Dış İlişkileri” üzerine Uluslararası İlişkiler Yüksek Enstitüsü’nde bir konferans verdi. Konferansa Küba Komünist Partisi’nin Uluslararası ilişkiler Bölümü ve Dış İşleri Bakanlığı’ndan yetkililer, Enstitü rektörü ve öğretim üyeleri katıldılar.

Kemal Okuyan konferansta; Türkiye burjuvazisinin değişimi, emperyalist ülkeler arasındaki çelişkiler, ABD emperyalizminin bölgeye müdahalesi ekseninde Türkiye-Suriye ilişkilerini ele aldı. Bir emperyalist müdahale olarak “Arap Baharı” öncesi ve sonrasında Türkiye’nin Suriye’ye karşı değişen ve saldırganlaşan tavrından söz etti.

Okuyan, Rusya’nın bölgeye müdahalesi ile Suriye olayının nasıl karmaşıklaştığını ve Türkiye-Rusya ilişkilerinin nasıl inişli çıkışlı geliştiğini ve bir pazarlık konusu haline geldiğini açıkladı. Türkiye burjuvazinin Erdoğan’ın eliyle yürürlüğe koyduğu “Yeni-Osmanlıcılık” hamlesinin Suriye’de çöküşünü yakın tarih içinde aktardı.

Türkiye ve Ortadoğu hakkında oldukça donanımlı gözüken dinleyicilerin soruları ve Okuyan’ın yanıtları ile konferans sonlandı.