TKG'den açıklama: Bu memleket bizim; yobaza, faşiste, işbirlikçilere bırakmayız!

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), İstanbul Üniversitesi'nde gerçekleşen saldırıya ilişkin bir açıklama yayımladı.

Bir süredir "Emperyalizmi hedef almayan, emperyalistleri yenemez" başlığıyla emperyalizme karşı çalışmalarını yoğunlaştıran TKG üyelerine, bugün faşistler saldırdı. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü'nde NATO karşıtı çalışmaya yapılan saldırı TKG üyeleri tarafından püskürtüldü. Ardından faşistler okulun dışına kaçıştı.

NATO bekçiliği yapan faşistlere polis ve özel güvenlik güçlerinin okuldan çıkmaları için yardımcı oluşu gözlerden kaçmazken, Türkiye Komünist Gençliği (TKG) üyesi 22 öğrenci ise gözaltına alındı. 

Bunun üzerine Türkiye Komünist Gençliği bir açıklama yayımlayarak, "Rahatsızlığın ve saldırıların nedenini biliyoruz. Emperyalizm düşmanlığı ve NATO karşıtlığı bugün siyasi iktidarın ve iktidarın arka bahçesini kollayanların zayıf karnıdır" denildi. 

Açıklamanın tamamı şu şekilde: 

NATO’NUN BEKÇİLERİNE ÜNİVERSİTELERDE GEÇİT YOK

Bugün İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü'nde "Emperyalizmi hedef almayan, emperyalistleri yenemez" başlıklı NATO ve emperyalizm karşıtı bildiriyi dağıtan Türkiye Komünist Partisi'nin gençlik örgütü üyelerine kendine "ülkücü" diyen bir grup saldırdı. 

Türkiye Komünist Gençliği’nin başlattığı ve günden güne yükselen Emperyalizm ve NATO karşıtı çalışma, memleketine sahip çıkan, ülkesinin bağımsızlığını isteyen yurtsever gençler tarafından desteklenirken, üniversitelerde siyasi iktidar ve polis tarafından harekete geçirilen ABD aşığı çeteleri rahatsız etmiştir.

Rahatsızlığın ve saldırıların nedenini biliyoruz. 

Emperyalizm düşmanlığı ve NATO karşıtlığı bugün siyasi iktidarın ve iktidarın arka bahçesini kollayanların zayıf karnıdır. Meclis kürsülerinden ilan ettikleri emperyalizme karşı mücadele gerçek değildir ve asıl amaçlanan ABD ve Türkiye sermaye sınıfları arasındaki anlaşmazlıkların son bulmasıdır.

Bugün "NATO en büyük terör örgütüdür" yazılı bildiriyi dağıtan gençlere saldıran faşist grup, işbirlikçiliğin ve ABD uşaklığının üniversitelerde görünen yüzüdür. 
Bu çetelerin gelenekleri, ülkesini satanların, dün de bugün de emperyalizme uşaklık edenlerin geleneğidir. Bu nedenle bu çetelerin üniversitelerde NATO'ya bekçilik yapmaya soyunmaları son derece doğaldır. 

6. FİLO’YU DENİZE DÖKENLER BİZİM OKUL ARKADAŞLARIMIZDIR

Bizler, ülkesinin 100'ü aşkın NATO-ABD üssüyle kirletilmesinden rahatsız olan, emperyalizme karşı mücadele eden, tarihi ABD uşaklığıyla damgalanmış gericilere karşı mücadele veren, 50 yıl önce Dolmabahçe’de NATO’cuları denize döken Türkiye gençliği ile bugün aynı saflarda mücadele etmenin gururunu taşıyoruz. 

Anti-emperyalist mücadeleyi baskılara ve provokasyonlara rağmen yükseltmeye kararlıyız. 
Bizim esas düşmanımız, bu küçük faşist çetelere cesaret veren bu düzendir. Emperyalizme ve NATO’ya karşı mücadele, bu düzenin değişmesini hedeflemelidir. 
Üniversitelerde sermaye sınıflarının tasmasını tuttuğu, NATO bekçilerinin mücadelemizi engellemesine izin vermeyeceğiz. 

Bu memleket bizim; yobaza, faşiste, işbirlikçilere bırakmayız!

Türkiye Komünist Gençliği - TKG