TBMM Başkanı 'Kavurmacı' sorusunu geri gönderdi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Kavurmacı'nın tahliyesine ilişkin sorularının Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından geri gönderildiğini açıkladı.
Perşembe, 25 Mayıs 2017 17:45

AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Kavurmacı'nın tartışmalı tahliyesinin sorulması TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ı rahatsız etti.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kavurmacı'nın tahliyesine ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'a dokuz soruluk bir yazılı önerge verdi. Yarkadaş'ın  önergesi, TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından "Bunlar özel yaşama ilişkin sorular" denilerek geri gönderildi.

Önergesinin geri gönderildiğini açıklayan Yarkadaş, şöyle konuştu:
 
"TBMM'nin iç tüzüğünün 96. maddesine dayanarak verdiğim dokuz soruluk önerge, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ı da rahatsız etmiş. Topbaş'ın damadı Kavurmacı'yı adeta koruma çemberine almışlar. AKP'liler Kavurmacı'nın üzerine titriyor... Ona ilişkin hiçbir sorumuza yanıt vermiyorlar. Dün de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a genel kurulda Kavurmacı'nın nerede olduğunu sordum. O da sorumu yanıtlamadı. Belli ki; büyük bir uzlaşma var ve damada toz kondurmayacaklar.'

Yarkadaş konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Zaten AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün (Kavurmacı'nın tahliyesi yargının işidir) diyerek,  (Bu işi fazla kurcalamayın) mesajı verdi. Ağır Ceza Mahkemesi de Kavurmacı'ya ilişkin iddianameyi kabul etmedi. Bunlar kendiliğinden olan şeyler değil... Dün gece Bank Asya Genel Müdürü de tahliye edildi. Bank Asya'ya iki TL yatıranlar tutuklu; Bank Asya Genel Müdürü serbest... Parası olan çıkıyor, gariban ise cezaevini boyluyor.''

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın geri gönderdiği soruları da medyayla paylaşan Yarkadaş, konuşmasını şöyle sürdürdü

"Geri gönderilen önergemizdeki bir soru Kavurmacı'nın tahliyesi karşılığında Kadir Topbaş'ın yeniden aday olmama pazarlığının yapılıp yapılmadığıydı... İsmail Kahraman, bu soruyu özel yaşama ilişkin olduğu gerekçesiyle reddetmiş... Bir diğer soru ise Kavurmacı'nın cezaevi hasta sevk zincirinde olmamasına rağmen, özel hastane raporuyla tahliye edilmesine ilişkindi... Biz o soruda anayasanın ilgili maddelerinin ihlal edilmesine neden sessiz kalındığını sorduk. Başbakan'a sorduğumuz bu soru da özel yaşama ilişkin olduğu gerekçesiyle geri gönderildi."

CHP'li Yarkadaş, Kahraman'ın geri yolladığı ve Başbakan Yıldırım'a ulaştırmadığı diğer sorunun ise şu olduğunu belirtti:

"Cezaevinde 1081 tutuklu hasta ve tahliye bekliyor. Bu sayı bizim değil Adalet Bakanlığı'nın açıkladığı bir veri... Benim Meclis'te gündeme getirdiğim bir tutuklunun durumunu da aynı önergede dile getirdim. Wernice Korsakoff hastası Bülent Özdemir ile şizofreni hastası Kemal Gömi'nin durumuna dikkat çektim. Ve 'Bu kişiler siyasi akrabalara sahip olmadıkları için mi tahliye edilmiyor?' diye sordum. Başkana Kahraman bu sorumdan da rahatsızlık duymuş... Çünkü; aynı soruda 'Bu kişilerin hastalıkları, Kavurmacı'nınkinden daha mı önemsizdir?' demiştim. Kahraman bu soruları geri yolladığına göre, cevabımızı almış olduk aslında...''