Tarım işçilerine ateş açılması olayında yeni gelişme

Samsun’un Terme ilçesinde mevsimlik tarım işçilerine ateş edilmesi olayında şüpheli olarak değerlendirilen 3 kişi gözaltına alındı.
İHA
Perşembe, 07 Eylül 2017 16:47

Samsun Valiliği, Samsun’un Terme ilçesinde mevsimlik tarım işçilerine ateş edilmesi olayında şüpheli olarak değerlendirilen 3 kişinin gözaltına alındığını ve olayın ‘terör maksatlı meydana gelen bir olay olmadığını’ duyurdu. 

Samsun Valiliğinden yapılan açıklamada, “07 Eylül Perşembe günü saat 00.15’te Terme ilçesi Bafracalı Mahallesi’ne mevsimlik tarım işçisi (fındık işçisi) olarak çalışmaya gelen N.P. ve P.A. isimli şahıslar, fındık işçisi olarak çalıştıkları ve aynı zamanda ikamet ettikleri Terme ilçesi Bafracalı Mahallesi’ndeki çadırlarında uyudukları esnada, çadırların 80 metre uzaklıkta bulunan köy yolu üzerinden, çadırların bulunduğu bölgeye 8 el av tüfeği ile ateş edilmiştir. Olay sonucunda çadır içerisinde bulunan N.P. isimli şahıs başparmağından, P.A. isimli şahıs ise çadır içerisinde arkası dönük oturur vaziyette durduğundan sağ omuz kısmından yaralanmıştır. Olay sonrasında yaralı şahıslar Çarşamba Devlet Hastanesine kaldırılmış, ayağından yaralanan N.P. isimli şahıs tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edilmiş, aynı çadırda bulunan P.A. isimli şahıs yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiş, cenazesi otopsi yapılmak üzere Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir” denildi.

Açıklamasının devamında şu bilgiler verildi: 

“Olayın haber alınmasına müteakip İlçe Jandarma Komutanı emir komutasında 1 jandarma asayiş timi ile derhal olay mahalline intikal edilmiştir. Olay mahallinin emniyetinin alınmasına müteakip Çarşamba İlçe Jandarma Komutanlı Olay Yeri İnceleme Timi tarafından yapılan olay yeri incelemesinde, olay yerinin 80 metre batı istikametinde bulunan köy yolunda 2 ayrı noktada toplam 8 adet 12 cal. av tüfeği kartuşu bulunduğu, olaya karışan şahıs veya şahısların tespit edilmesi maksadı ile yapılan araştırma ve görgü tanıkları ile yapılan görüşmeler neticesinde olay saatinde olay mahalli yakınlarında bulunan ve olay şüphelisi olarak değerlendirilen Terme İlçesi Muratlı Mahallesi’nde ikamet eden şahıslar; Terme doğumlu Y.Y.(51), H.A.(45) ve M.A.’nın(54) Muratlı Mahallesi’nde yakalanarak Terme İlçe Jandarma Komutanlığına getirilerek gözaltına alındılar. Şüpheli şahıslara ait ev ve eklentilerinde cumhuriyet savcısının talimatı ile yapılan arama faaliyeti neticesinde Y.Y. ait evde ruhsatlı otomatik av tüfeği ele geçirildiği, olaya karıştığı iddia edilen diğer şüpheli M.A.'ya ait ikametgahta yapılan arama neticesinde ise yivsiz av tüfeği ile 20 adet av tüfeği fişeği ele geçirilmiştir. Şüphelilere ait evde yapılan aramalarda ele geçirilen av tüfekleri ve olay mahallinde ele geçirilen 8 adet kartuş kriminal inceleme yapılmak üzere Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarına gönderilmiştir. Olay şüphelisi olarak gözaltına alınan 3 şüphelinin ifade alma işlemleri ile olay bölgesinde bulunan kameraların incelenmesine devam edilmektedir. Ayrıca olay bölgesinde bulanan baz istasyonlarından şüpheli şahısların HTS kayıtlarının alınmasına yönelik talep Terme Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmiştir.”

Valilik, açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi: 

“Meydana gelen ‘kasten öldürme ve yaralama’ olayının terör maksatlı meydana gelen bir olay olmadığı, olay şüphelisi kişi veya kişilerin söz konusu cinayeti işleme yöntemlerinden ve olay yerinde elde edilen delil, bilgi ve bulgulardan menfur olayın kasten tasarlanmak sureti ile yapılmış olabileceği kanaatine varılmıştır.”