Süleyman Soylu'dan Barzani'ye: Türkiye hepinizi bir çuvala koyar, ondan sonra atar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde yapılan bağımsızlık referandumuna ilişkin, "Türkiye hepinizi bir çuvala koyar, ondan sonra atar" ifadelerini kullandı.
Pazar, 01 Ekim 2017 08:25

AKP'nin Çarşıbaşı ilçe kongresine katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde yapılan referanduma ilişkin konuştu.

Barzani üzerinden Türkiye'ye engel teşkil etme girişimlerinin mevcut olduğunu savunan Soylu, sözlerine şöyle devam etti: "Onlar bir hamle yapıyorlar, biz bir hamle yapıyoruz. Şimdi de etrafımızdaki coğrafyada bir hamle yapmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi tanımıyorlar, Türkiye'nin gücünü, kuvvetini, kudretini bilmiyorlar. Baktılar ki '15 Temmuz'u yediremedik, baktılar ki 17-25 Aralık darbesini yediremedik, baktılar ki dolarlarla avrolarla uğraştılar bunları yediremedik acaba şimdi Barzani üzerinden Türkiye'ye bir engel teşkil edebilecek bir hale getirebilir miyiz?' diye bir düşüncenin içerisindeler. Bakın, Türkiye hepinizi bir çuvala koyar, o çuvalın da başını bağlar, ondan sonra atacağı yere atar. Kimse Türkiye ile oyun oynamasın. Biz ne zaman sakin durup karar vereceğimizi, ne zaman celalleneceğimizi, ne zaman da tekmemizin pek olacağına kendimiz karar verir, kendimiz hesap ederiz. Bu konuda bu devlet ve bu millet her zaman gereğini yerine getirmiştir. Kimseye bu topraklar ve bu coğrafya üzerinde oyun oynattırmayız hiç endişeniz olmasın. Bütün bunlar yarın öbür gün baktığınızda Türkiye'nin bu aklıyla çözebildiği meseleler olarak çok rahat bir şekilde görülecektir."