'Maltepe’nin son yeşil alanı da yok ediliyor'

Özelleştirme kapsamına alınarak TOKİ’ye devredilen ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ihaleyle imara açılan İstanbul Maltepe’deki Karayolları arazisi Meclis gündemine taşındı.
Haber Merkezi
Çarşamba, 22 Haziran 2016 12:43

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Maltepe’nin tek yeşil alanı olarak kalan Karayolları arazisinin imara açılmasını protesto eden semt sakinlerinin hukuk mücadelesi başlatmaya hazırlandıklarını söyledi. 

Çınar Mahallesi sakinlerinin, bir araya gelerek “DİREN ÇINAR” platformunu oluşturduğunu ve imara karşı mücadeleye başladığını kaydeden İlgezdi, “Vatandaşlarımız Mahalle sınırları içerisinde kalan 132 dönümlük Karayolları arazisinin özelleştirilmesini protesto ediyorlar. Ellerinde kalan tek yeşil alanın imara açılmasına, 'Diren Çınar' diyerek isyan ediyorlar” dedi.

Çınar Mahallesi sakinlerinin, Karayolları arazisinin yeşil alan olarak değerlendirilmesini ve olası bir depremde güvenli toplanma alanı olarak kullanılmasını istediklerini anlatan İlgezdi, “Bu alanın imara açılması; olası bir depremde binlerce insanın ölümüne davetiye çıkartmaktır. Maltepe’nin nefes aldığı önemli bir alanın yitirilmesine göz yummak; havanın, suyun ve yeşilin işgaline izin vermek demektir” diye konuştu.