Komünist Parti'den Tarık Akan açıklaması: Sarayın değil halkın sanatçısıydı

Komünist Parti, bugün yaşamını yitiren sinema sanatçısı Tarık Akan'ın ardından bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Bazı ölümler ülkeyi saflaştırmalı, bölmelidir: İlericiler, gericiler; emekçiler, patronlar; yurtseverler, işbirlikçiler... Akan'ın kaybı böyle bir kayıptır ve hayatı mücadele içinde geçen bir sinema emekçisinin bu son eyleminde bizler de onunla omuz omuza olacağız…

Haber Merkezi

Komünist Parti, bugün yaşamını yitiren sinema sanatçısı Tarık Akan'ın ardından bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, "Bazı ölümler ülkeyi saflaştırmalı, bölmelidir: İlericiler, gericiler; emekçiler, patronlar; yurtseverler, işbirlikçiler... Akan'ın kaybı böyle bir kayıptır ve hayatı mücadele içinde geçen bir sinema emekçisinin bu son eyleminde bizler de onunla omuz omuza olacağız" denildi. 

KOMÜNİST PARTİ'DEN "TARIK AKAN" AÇIKLAMASI

"Saray'ın değil, halkın sanatçısıydı" başlığıyla yayınlanan Komünist Parti açıklaması şöyle:

"Bir süredir kanser tedavisi gören Türk sinemasının önemli isimlerinden Tarık Akan'ı bugün sabaha karşı kaybettik. 

Tarık Akan yalnızca sinemamızın unutulmayacak bir kuşağının çok önemli bir temsilcisi değildi, aynı zamanda sanatçı kimliğini aydınlık bir ülke mücadelesiyle birleştirmiş, bunun için bedeller ödemeyi göze alarak tam da merkezinde durduğu ışıltılı Yeşilçam'a arkasını dönme cesaretini göstermiş onurlu bir aydındı. 

Türkiye Tarık Akan'ı sadece filmlerinden değil, en önde yürüdüğü 1 Mayıs kortejlerinden, Ankara'nın ayazında yalnız bırakmadığı Tekel işçilerinin çadırlarından, Silivri'de zorladığı polis barikatlarından hatırlayacaktır. 

Bazı ölümler ülkeyi saflaştırmalı, bölmelidir: İlericiler, gericiler; emekçiler, patronlar; işbirlikçiler, yurtseverler... Akan'ın kaybı böyle bir kayıptır ve hayatı mücadele içinde geçen bir sinema emekçisinin bu son eyleminde bizler de onunla omuz omuza olacağız.

Halkımızın başı sağ olsun.

Komünist Parti"