İstanbullulara acil durumlar için akıllı telefon uygulaması

İstanbul Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından İstanbullulara özel İOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için ücretsiz afet uygulaması başlatıldı.
Salı, 16 Aralık 2014 20:34

Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği (AHDER) ortaklığı ile İstanbul halkının afetlere karşı bilinçlendirme çalışmaları kapsamında hazırlanan "AFADist Bireysel Mobil Cihaz Uygulaması, müdürlük binasında tanıtıldı.

İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gökay Atilla Bostan, "Hem toplumdaki afet bilincini artırmak hem toplumun gönüllü olarak afete hazırlık çalışmalarına katılımını sağlamak üzere hazırlanan eğitim programlarını, toplum genelinde yaygınlaştırmak amacıyla bireylerden kurumlara kadar geniş bir hedef kitleyi kapsayan çeşitlilikte hazırladık. Burada afete hazırlık ve afet sonrasında toplumla etkin bir iletişim sağlanmasına yönelik bir araca daha sahip olmak için geliştirilen uygulama sunulacaktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından projenin tanıtım gösterimi gerçekleştirildi.

İstanbul'da afet yönetimi faaliyetlerine yönelik kurumsal kapasitenin artırılması amacıyla AFAD İstanbul tarafından hazırlanan "AFADİst" akıllı telefon uygulaması Apple ve Android işletim sistemi hayata geçirildi.

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle 8 aylık çalışması sonucunda oluşturulan sistemden, afet öncesi ve sonrası, İstanbul'da mobil kapsama alanına giren tüm akıllı telefon kullanıcıları faydalanabilecek. Uygulamayla kullanıcılar afet hazırlıklarını cep telefonları üzerinden yapabilecek.

Uygulama özellikleriyle yapısal ve yapısal olmayan riskleri azaltma, aile afet planı hazırlama, ev ve iş yeri konumunu kaydederek, bir afet anında en yakın AFAD hizmetlerinden haberdar olma, afet sonrası toplanma alanlarını belirleme ve sağlık durumunu bildirme, afet acil durum çantasının envanterini uygulama üzerinden takip ederek, içindeki malzemelerin son kullanma tarihi yaklaşanları yenisiyle değiştirme gibi işlemler gerçekleştiriliyor. Ayrıca uygulama içerisinde İstanbul genelinde yer alan Afet İstasyonu (AFİS) konteynerlerinin harita üzerindeki yerleri de görülebilecek.

Herhangi bir afet sonrasında İstanbulluların en doğru bilgiye ulaşması amacıyla yayına geçen 103.0 frekansından yayın yapan afet radyosu da uygulama üzerinden dinlenebilecek.

Başta İnşaat Mühendisleri Odası olmak üzere tüm uzman kuruluşların hazırladığı raporlar, fay hatlarının üzerinde oturan İstanbul'un olası bir depremde büyük bir insani faciayla karşılaşacağına ve hükümetin politikalarının önlem almak yerine durumu daha kötü hale getirdiğine işaret ediyor.