İlk görkemli çağrının yıldönümü: Hayalet tüm dünya üzerinde dolaşmaya devam ediyor...

İnsanlığın ilk büyük çağrısının, Komünist Manifesto'nun yayımlanmasının üzerinden tam 169 yıl geçti... 21 Şubat 1848'de Karl Marx ve Friedrich Engels'in kaleminden çıkan bu görkemli yapıt, işçi sınıfının tüm dünya üzerinde dalgalanan hayaletinin işaret fişeği oldu.

Haber Merkezi

Bundan tam 169 yıl önce yayımlanan Komünist Manifesto, büyük çağrısıyla dünya işçi sınıfına yol göstermeye, burjuvalara kaçınılmaz sonu hatırlatmaya devam ediyor.

"Avrupa'da bir hayalet dolaşıyor - Komünizm hayaleti" sözleriyle başlayan ve "Varsın egemen sınıflar bir komünist devrim korkusuyla titresinler. Proleterlerin, zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri yok. Kazanacakları bir dünya var. Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!" sözleriyle son bulan çağrı, 169 yıldır işçi sınıfının pusulası olmayı sürdürüyor.

Bu büyük çağrının, Komünist Manifesto'nun 169. yılında, bilimsel sosyalizmin kurucuları Karl Marx ve Friedrich Engels'i bir kez daha selamlıyoruz.

Avrupa'da bir hayalet dolaşıyor - Komünizm hayaleti. Eski Avrupa'nın bütün güçleri bu hayaleti defetmek için kutsal bir ittifak içine girdiler: Papa ile Çar, Metternich ile Guizot, Fransız radikalleri ile Alman polis ajanları.

İktidardaki hasımları tarafından komünist olmakla suçlanmayan muhalefet partisi nerede vardır? Bu lekeleyici komünizm suçlamasını, gerici hasımlarına karşı olduğu kadar daha ilerici muhalefet kesimlerine de gerisin geriye fırlatmamış muhalefet partisi nerede vardır?

Bu olgudan iki şey çıkıyor.

Komünizm, daha şimdiden bütün Avrupa güçleri tarafından bir güç olarak tanınmıştır.

Komünistlerin, tüm dünyanın karşısında, görüşlerini, amaçlarını, eğilimlerini açıkça ortaya koymalarının ve bu komünizm hayaleti masalına partinin kendi Manifestosu ile karşılık vermelerinin tam zamanıdır.

***

Komünistler, kendi görüşlerini ve amaçlarını gizlemeye tenezzül etmezler. Hedeflerine ancak tüm mevcut toplumsal düzenin zorla yıkılmasıyla ulaşabileceğini açıkça ilan ederler. Varsın egemen sınıflar bir komünist devrim korkusuyla titresinler. Proleterlerin, zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri yok. Kazanacakları bir dünya var.

Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!