İETT şoföründen ayrımcılık: Kadın mısın erkek misin?

Kadıköy-Üsküdar hattında görev yapan bir otobüs şoförü, akbilinde kadın görünen bir trans erkeği otobüsten indirmeye çalıştı.

Bugün bindiği Kadıköy-Üsküdar otobüsünde şoförün "Neden kendi kartını kullanmıyorsun?” sorusuyla karşılaşan trans erkek Devrim, şoförün el koyduğu akbilini geri alabilmek için ehliyetini göstermek zorunda kaldı.

Ehliyetin kendisine gösterilmesi üzerine şoför tüm yolcuların önünde, “Ben ona bakmam, önümdeki ekranda kadın yazıyor. Kadın mısın erkek misin?” dedi. Trans geçiş sürecinde ve adli bir vaka olduğunu söyleyen Devrim’e şoför kartını iade etmek zorunda kaldı.

Tüm yolcuların kendilerini dinlediğini ve bunun çok rencide edici olduğunu söyleyen Devrim olayı soL'a şöyle yorumladı: 

“Bugün veya her gün yaşadıklarımız ikili cinsiyet sistemi ile alakalı. Pasolara kadar ikili cinsiyet sistemine göre ayrıştırılıyoruz. Translar olarak hep aynı şeylerle karşılaşıyoruz. Kişisel olarak bunlardan sıyrılsak da toplumsal olarak bunları yaşamaya devam edeceğiz. Bugün ben mavi kimliğimi alıp her resmi kayıtta tutarlı bir cinsiyete sahip olsam da, örneğin bir trans kadın pembe kimlik aldığında dahi sırf dış görünüşünden dolayı aynı şeylere maruz kalmaya devam edecek.”