İç Güvenlik Paketi davasında tüm sanıklara beraat

İç Güvenlik Paketi'nin protesto edildiği 2015 Şubat’ında yapılan eylemin ardından ''Cumhurbaşkanına hakaret ve gösteri yürüyüş kanuna muhalefet'' iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Çağlayan Adliyesi'nde görüldü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde İç Güvenlik Paketi görüşmelerinin yapıldığı sırada, Taksim'deki Galatasaray Meydanı'nda sivil toplum örgütlerinin düzenlediğini eylemde İç Güvenlik Paketi protesto edilmişti. 

Yapılan eylemin ardından ''Cumhurbaşkanına hakaret ve 2911 sayılı gösteri yürüyüşü kanununa'' muhalefetten, sanatçı Orhan Aydın, Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Can Atalay, Emekçi Hareket Partisi Genel Sekreteri Emre Öztürk, Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş, HDP'li Mehmet Şamil Altan, Taksim Dayanışması'ndan Mücella Yapıcı, Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı Rıdvan Turan’a açılan davanın karar duruşması bugün görüldü.

Diğer sanıkların avukatlarınca ifadelerin iletildiği duruşmaya katılan sanatçı Orhan Aydın “Bu tür davalar, AKP hükümetinin düşünce özgürlerine karşı açmış olduğu davalardır. Ne yazık ki son olmayacaktır. İlk ifademde dile getirdiğim gibi izinli bir gösteride gösterinin bir katılımcısı olmak suç olarak dayatılıyorsa, adalet yürütücüleri bunu yeniden düşünmelidir. Korku imparatorluğunu böyle oluşturmak nafiledir. Bu dava o kadar komiktir ki konu hakkında yazdığım iki yazı skeç oldu ve hala kapalı gişe olarak oynanıyor” ifadelerini kullandı. 

Tüm ifadelerin alınmasını ardından mahkeme, 2911 sayılı kanuna muhalefet ve Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasından tüm sanıkların beraatine karar verdi.