Gölcük’te planlanan yapılaşmaya karşı protesto

Bolu’da Gölcük Tabiat Parkı’na yapılması planlanan dağ köşkü, kır evi ve göl gazinosu protesto edildi.
Pazar, 17 Aralık 2017 14:32

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden olan Gölcük Tabiat Parkı’na yapılması planlanan 25 adet kır evi, dağ köşkü, göl gazinosu ve 18 odalı otelin Tabiat Parkı’nın doğal yapısını bozacağını savunan sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 500 kişilik grup, Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi.

19 Aralık’ta 22 yıllığına ihaleye çıkacak olan yapıları protesto eden grup adına basın açıklaması yapan CHP Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, “Gölcük sadece Bolu’nun değil, Türkiye’nin en önemli doğal ve turistik değerlerinden biridir. Ve bilinmelidir ki Gölcük sosyal ve ekonomik durumu ne olursa olsun her kesimden Türk halkına aittir. Doğanın bu kadar fütursuzca tahrip edildiği günümüzde Gölcük, kentimizin doğal güzellikleri bozulmamış, hepimizin kenarında huzur bulduğu nadide turistik köşelerinden biridir ve Bolu için kıymet biçilemez bir turistik markadır. Bolu Belediyesi 2040 yılına kadar Milli Parklar Genel Müdürlüğünden kiraladığı Gölcük’e 25 adet kır evi, bir adet dağ köşkü adı altında 18 odalı otel ve göl gazinosu yaptırmayı planlamakta ve bu yapıların yerleşim alanı 2 bin metrekareyi bulmaktadır” dedi.

Basın açıklamasının ardından otobüslerle Gölcük Tabiat Parkı’na çıkan göstericiler, el ele tutuşarak zincir oluşturdular.

Grup, göl çevresinde yürüdükten sonra protestolarını sonlandırdı.